Društvene mreže u Crnoj Gori "drma" kontroverza oko današnjeg ubistva morske kornjače u Bokokotorskom zalivu. Da li je u pitanju gnusni čin, ili akt samoodbrane?
Ronilac iz Kotora, M.M. (24), trozupcem je ubio morsku kornjaču kod naselja Stoliv, samo nekoliko dana nakon što je Institut za biologiju mora iz Kotora izdao apel da se kornjače ne uznemiravaju.
Na društvenim mrežama objavljena je fotografija na kojoj se vidi mladić sa trozupcem pored kornjače ispod koje se vidi krv.
Iz Uprave policije je saopšteno da je od njega uzeta izjava po nalogu državnog tužioca iz Osnovnog državnog suda u Kotoru.
UŽAS: Ronilac ubio morsku kornjaču? (FOTO)
RTCG prenosi da će nadležna inspekcija već sutra podneti krivičnu prijavu "protiv nepoznatog lica".
"Ako je 'turista' treba ga na sud jer je ubio zaštićenu ugroženu vrstu i zabraniti mu ulazak opet u Crnu Goru pet godina. Ako je ser*nja iz CG onda kazna drakonska i u Spuž ", glasi jedan od komentara koji prenosi beogrdski tabloid "Alo".
Međutim, odmah su reagovali i oni koji brane postupak ronica navodeći da ih je "kornjača napadala", a jedan od mještana je objavio da je ronilac ubio kornjaču "u samoobrani jer je i njega napala".
"Ova kornjača je napadala kupače, a niko od nadležnih se nije oglašavao. I ovaj momak je bio napadnut i ubio je u samoobrani... Nije to uradio zbog koristi i nije se ni krio ni pobjegao, ali žalosno je kako ljudi reaguju", navodi on.
Takođe, drugi muškarac je naveo da je jedna žena "doživjela šok" zbog ujeda kornjače i zamalo se nije udavila.
"Vi ste svi kr*teni glupi koji ste komentarisali sliku, a niste biti u Stolivu kad je ta kornjača napadala ljude, a biologija mora nije htjela ništa da preduzme. Sva sreća da nije nekoga ubila, a moj tata je lično zvao biologiju mora kad je ugrizla gošću i žena je preživjela šok, zamalo se nije udavila".
U Budvi ubijena rijetka morska kornjača
Iz Instituta za biologiju mora osudili su ovaj "gnusni čin" koji se dogodio nedjelju dana nakon što su saopštili da ima više dojava da je u Bokokotorskom zalivu primijećena najmanje jedna morska kornjača.
Direktor instituta za biologiju mora iz Kotora, Mirko Đurović, apeluje na građane da ne uznemiravaju morske kornjače, koje su zaštićena vrsta, a naš zaliv im je samo usputna stanica.
Morske kornjače su zaštićene životinje prema Rješenju o stavljanju pod zaštitu pojedinih biljnih i životinjskih vrsta, kao i preko nekoliko međunarodnih konvencija čija je potpisnica i Crna Gora. Prema ovoj legislativi, zabranjeno je njihovo hvatanje, uznemiravanje i ubijanje.