Vlada je danas usvojila Informaciju o požarima na teritoriji Crne Gore u periodu od 1. do 18. jula.
Vatrogasci i nadležne službe djelovale su u nepovoljnom političkom okruženju, uz kontinuirano plasiranje dezinformacija i bez adekvatne podrške iz nadležnosti lokalnih uprava, ali su, uprkos tome, na požare reagovali profesionalno i patriotski, ocijenjeno je na današnjoj sjednici Vlade.
U Informaciji je navedeno da su u okviru pripreme za požarnu sezonu 2017. godine sprovedene sve neophodne pripreme, ali da su uprkos tome dugotrajna suša i ekstremno visoke temperature uslovile da relativno rano, početkom jula, primorski i centralni region Crne Gore zahvate požari širih razmjera.
„U diskusiji je ocijenjeno da su vatrogasci i nadležne službe djelovale u nepovoljnom političkom okruženju i uz kontinuirano plasiranje dezinformacija čak i širenje panike, kao i bez adekvatne pripreme i podrške iz nadležnosti lokalnih uprava. Zaključeno je da su, uprkos tome, sve nadležne službe reagovale na požare adekvatno, snažno, profesionalno i patriotski“, kaže se u saopštenju.
Vlada je, kako se navodi, stoga izdvojila ukupno 230 hiljada EUR iz tekuće budžetske rezerve za nagrađivanje službenika zaštite i spašavanja i to tako što će vatrogasci koji su neposredno učestvovali u gašenju požara biti nagrađeni sa po 400 EUR, a oni koji su imali povećani obim posla, a nijesu učestvovali u gašenju požara biti nagrađeni sa po 200 EUR.
Vlada odlučila: Vatrogascima po 400 eura!
Kako je saopšteno, premijer Duško Marković je zatražio da Ministarstvo finansija novac od nagrade odmah uplati direktno na račun svakog vatrogasca.
U Informaciji je navedeno da je zatražena međunarodna pomoć i to u okviru NATO-vog Centra za koordinaciju odgovora u slučaju katastrofa (EADRCC) i Mehanizma za civilnu zaštitu Evropske unije (EU) kao i da je više država uputilo pomoć Crnoj Gori.
„ Vlada Crne Gore izrazila je zahvalnost NATO-u i partnerskim državama na brzoj reakciji i pomoći saveznika uz konstataciju da će Crna Gora to znati da cijeni. Ocijenjeno je da pomoć NATO-a u gašenju požara u Crnoj Gori pokazuje da naša zemlja već uživa benefite svog novog statusa i novog kapaciteta“, saopšteno je nakon sjednice.
Vlada je, dodaje se, zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova da sagleda postojeći koncept sistema zaštite i spašavanja i da kroz dodatnu analizu predloži Vladi model za njegovo unapređenje, kao i da u što kraćem roku pripremi dodatni program za nabavku potrebnih sredstava i opreme za preventivno djelovanje, posmatranje, izviđanje terena i kvalitetnije funkcionisanja sistema zaštite i spašavanja.
Na sjednici je utvrđen Predlog zakona o Prijestonici, kojim će se doprinijeti jačanju institucionalnog statusa Prijestonice, obezbijediti bolja valorizacija crnogorskog, kulturno-istorijskog i akademskog nasleđa, kao i kvalitetniji i dugoročniji razvoj Prijestonice.
Uhapšen piroman u Golubovcima!
„U cilju stvaranja uslova za ekonomski, kulturni i istorijski razvoj predviđeno je formiranje Fonda za razvoj Prijestonice, iz kojeg će se finansirati razvojni, infrastrukturni projekti, projekti koji bi bili u funkciji otvaranja novih radnih mjesta, projekti za očuvanje kulturno istorijskog nasleđa, projekti od javnog interesa koji se realizuju po modelu javno-privatnog partnerstva ili drugog oblika partnerstva“, kaže se u saopštenju.
U tom smislu, dodaje se, kroz osnivanje Fonda obezbjeđuju se dodatna finansijska sredstva, i to u visini 1 odsto od projektovane vrijednosti tekućeg Budžeta Crne Gore za svaku fiskalnu godinu.
„Osim toga, definisana rješenja će dodatno unaprijediti koordinaciju između državnih organa i organa Prijestonice u organima upravljanja državnih javnih službi koje imaju sjedište na Cetinje, kao i definisanje načina planiranja i finansiranja razvojnih programa kroz redefinisanje strukture i uloge Senata Prijestonice“, navedeno je u saopštenju.
U okviru izvještavanja o realizaciji aktivnosti na procesa pristupanja Evropskoj uniji usvojeni su Četrnaesti kvartalni izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru integracije Crne Gore u EU za period april – jun 2017. i Drugi kvartalni izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2017 – 2018.
Predstavljajući Četrnaesti kvartalni izvještaj u raspravi je ukazano na stalan napredak u procesu pristupanja što, između ostalog potvrđuje I otvaranje dva nova poglavlja: 1 – Sloboda kretanja robe i 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih fondova, kao I privremeno zatvranje poglavlja 30 – Vanjski odnosi.
„Konstatovano je i da su nastavljene redovne aktivnosti usmjerene na sprovođene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju kroz rad zajedničkih tijela institucija Crne Gore i EU, kao i aktivnosti informisanja građana o procesu pristupanja“, saopšteno je nakon sjednice.
Kako se dodaje, Drugi kvartalni izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore EU za period 2017 – 2018 godine, pokazuje 71 odsto realizacije planiranih obaveza, što predstavlja najboljem postotak realizacije od početka programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
Vlada je utvrdila i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o povlastici na putovanje lica sa invaliditetom.
„Izmjenama se, pored ostalog, uspostavlja inspekcijski nadzor, proširenje obima korisnika i njihova evidencija, kao i primjena kaznene politike za prekršaj za pravno lice, odgovorno lice u pravnom licu i korisnika, odnosno njegovog zakonskog zastupnika ili staraoca“, kaže se u saopštenju.
Takođe, dodaje se, u cilju uspostavljanja efikasnijeg inspekcijskog nadzora i primijene kaznene politike za prekršaj za pravno lice i odgovorno lice u pravnom licu, čime se, između ostalog, omogućava i bolja kontrola korišćenja prava iz socijalne i dječje zaštite, kao i ušteda finansijskih sredstava, utvrđen je i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
Vlada je utvrdila Predlog Zakona o izmjeni Zakona o porezu na promet upotrebljavanih motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i letilica.
„Osnovni razlozi za izmjenu uslovljeni su potrebom bližeg definisanja pojma upotrebljavanog motornog vozila, plovnog objekta, vazduhoplova i letilice imajući u vidu da je poreski tretman navedenih proizvoda u praksi izazvao dosta nedoumica da li se oporezivanje ove vrste prometa vrši samo za vozila koja su najmanje jednom registrovana u Crnoj Gori i za koje prodavac, odnosno prenosilac nije imao pravo na odbitak ulaznog PDV-a prilikom nabavke“, navedeno je u saopštenju.
U okviru kadrovskih pitanja razriješena su dva člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore iz reda predstavnika osnivača.
„Glavni urednik u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva Radule Novović razriješen je na lični zahtjev jer je izabran za poslanika u Skupštini Crne Gore dok je takođe na lični zahtjev razriješen predsjednik Privredne komore Crne Gore Velimir Mijušković“, navode iz Vlade.
Sa mjesta člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore iz reda predstavnika osnivača opozvan je profesor Metalurško-tehnološkog fakulteta Željko Jaćimović sa obrazloženjem da u radu i odlučivanju nije zastupao interese Ministarstva prosvjete i Vlade Crne Gore na šta je bio obavezan u skladu sa Zakonom i Rješenjem o imenovanju.