Crna Gora je i formalno postala 29. članica NATO-a, na ceremoniji u Vašingtonu kojoj su prisustvovali generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg i crnogorski premijer i ministar inostranih poslova Duško Marković i Srđan Darmanović.
Crna Gora i formalno je postala članica NATO, nakon što je delegacija predvođena premijerom Duškom Markovićem, u Vašingtonu predala instrumente ratifikacije Sjevernoatlantskog ugovora podsekretaru Tomasu Šenonu.
Šenon je kazao da su na putu ulaska Crne Gore svi dali doprinos.
"Obećanje o članstvu nosilo je sa sobom demokratske vrijednosti i poštovanje vladavine prava. To je značilo da se moraju sprovesti teške reforme a upravo je to Crna Gora uradila i zato danas postaje članica. Takođe smo zahvalni što je Crna Gora preuzela finansijske obaveze koje članstvo donosi", naveo je Šenon.
On je kazao da je Crna Gora bila pouzdan partner u NATO misijama.
"Zahvalni smo Crnoj Gori na tome što doprinosi i koaliciji koja se bori protiv Islamske države. Crnu Goru treba pohvaliti i što je iskoristila suvereno pravo da sama bira saveze, iako je bilo pritisaka", rekao je Šenon.
Prema njegovim riječima, pristupanje Crne Gore šalje poruku regionu, da su SAD posvećenje poštovanju člana 5. Sjevernoatlantskog ugovora.
"Vrata NATO-a ostaju otvorena", naveo je on.
Kako se navodi, dokument - instrument pristupa, u ime Crne Gore predao je ministar spoljnih poslova Srđan Darmanović.
PV Duško Marković: Bićemo i snažni zagovornici i partner za obnovljeni fokus Alijanse na #ZapadniBalkan i dalje integracije zemalja regiona. pic.twitter.com/ma4I3keHjK
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) June 5, 2017
Marković: Danas je veliki dan za Crnu Goru
“To je istorijski događaj za jednu zemlju i narod koji su podnijeli ogromne žrtve u 19. i 20. vijeku da odbrane svoje pravo na slobodan život, pravo da sami odlučujemo o svojoj budućnosti, pravo danas svijet prepoznaje pod našim imenom i našim znamenjem”.
“Kad kažem Crna Gora u istorijskom smislu, to znači ni manje zemlje ni veće žrtve”, kazao je Marković.
Crna Gora je, kako je rekao, ponovo dio globalne politike. “Mi danas slavimo činjenicu da se nikad više o nama, našoj državi neće odlučivati iza naših leđa, kao što se to događalo mnogo puta u prošlosti”.
Kako je rekao, članstvo u NATO znači za Crnu Goru trajnu stabilnost sa evroatlantskim demokratskim vrijednostima urezanim u društvo i ekonomijom spremnom za dalji prosperiet. On je zahvalio SAD-u na konstantnoj podršci ulasku Crne Gore u NATO. Marković je dodao da SAD ostaju posvećene stabilnosti Balkana, što pokazuje i podrška crnogorskim evroatlantskim integracijama.
Premijer je zahvalio i Stoltenbergu na stalnoj podršci ulasku Crne Gore u Alijansu.
Kako je kazao, Crna Gora će, kao saveznica, i dalje raditi na tome da postigne izdvajanje od dva odsto BDP-a za budžet odbrane do 2024. godine i da izradi nacionalni plan do kraja odbrane, jer vjeruje da je fer dijeljenje tereta važno za funkcionisanje Alijanse.
“Bićemo snažni zagovornici i partneri za obnovljeni fokus Alijanse na Zapadni Balkan i dalje integracije zemalja regiona u NATO”, kazao je on.
Marković je rekao da vjeruju i da je ovo istorijski dan i za NATO. “Pred novim i velikim izazovima Alijansa prima 29. članicu, pokazujući kristalno jasno da je politika otvorenih vrata i da dobro funkcioniše kao vodilja nade za sve koji žele da dijele njene vrijednosti i standard”.
Marković je građanima Crne Gore poručio da se ujedine.
“Ujedinimo se i iskoristimo šansu da Crnu Goru učinimo zemljom u kojoj će bolje živjeti, u kojoj će biti još više demokratije, još vise vladavine prava, vise jednakih šansi za sve. Dužni smo to nama samim, prije svega, ali i našim saveznicima koji su razumjeli i podržali, uvažili i prihvatili za ravnopravnog člana jednu malu zemlju sa Balkana”, rekao je premijer.
On je poručio da “budemo mudri u ime budućnosti onoliko koliko smo bili hrabri u herojskoj prošlosti”.
“Neka je vječna Crna Gora, neka je vječno naše savezništvo”, poručio je Marković.
PV Duško Marković u @StateDept: Mi danas slavimo činjenicu da se nikada više o nama, o našoj državi, neće odlučivati iza naših leđa #NATOMNEpic.twitter.com/1rt1LDgTJX
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) June 5, 2017
Stoltenberg: Dobro došla Crna Goro!
Stoltenberg je poručio da je NATO savez demokratija koje ponekad imaju različite političke perspective, ali da su zajedno iznad razlika, ujedinjeni ok zajedničke svrhe, “da štitimo jedni druge i, ako je potrebno, da se borimo da bi štitili jedni druge”. Kako je kazao, član 5 Vašingtonskog sporazuma je suština Alijanse, jedinstvena veza koja je čuvala bezbjednost nacija sedam decenija.
“Posvećenost Alijansi je jača nego ikad, ne samo u riječima, nego i djelima. Danas se Crna Gora pridružuje NATO-u sa jednakim glasom u oblikovanju alijanse”, dodao je Stoltenberg.
Kako je rekao, pristupanje Crne Gore dobro je za državu, stabilnost Zapadnog Balkana i međunarodni mir i bezbjednost. Stoltenberg je poručio da Crna Gora šalje jasnu poruku da ako se zemlja reformiše, može biti dio NATO-a. Crna Gora je, dodao je, izabrala sudbinu, da se pridruži Aijansi i prati put slobode i mira.
“Dobrodošla, Crna Goro”, rekao je Stoltenberg na crnogorskom jeziku.
Osnivačkim aktom NATO-a, koji je prihvatila Crna Gora, sve se strane obavezuju da sve međunarodne sporove, u koje bi mogle da budu uključene, rješavaju mirnim sredstvima.
Oružani napad na jednu ili više članica NATO-a, predstavlja napad na sve njih, piše u ugovoru.
Crna Gora je obnovom nezavisnosti kao strateški cilj odredila pristupanje Evropskoj uniji i NATO–u.
Zvanični odnosi Crne Gore i NATO-a počeli su krajem 2006. godine, pozivom Crnoj Gori da pristupi programu NATO-a Partnerstvo za mir.
Zvanični poziv da se pridruži NATO-u Crnoj Gori je upućen 2. decembra 2015. godine.