Situacija na Korejskom poluostrvu bliži se tački usijanja i jedan nesmotren potez može izazvati užasne posledice, smatra ambasador Rusije u Velikoj Britaniji i bivši zamjenik ruskog šefa diplomatije Aleksandar Jakovenko.
Nema sumnje da živimo u vremenu najdramatičnijeg razvoja na Korejskom poluostrvu u kojem se pokazuje da se opasnost kreće ka tački usijanja, naveo je Jakovenko u tekstu koji je objavio ruski državni medij RT.
Ratoborna retorika pražena nepromišljenim pokazivanjem mišića dovela je do opasne situacije u kojoj jedan nesmotren potez može proizvesti užasne posledice.
Posmatramo razvoj situacije u regionu uz strepnju. Rusija osuđuje provokativne aktivnosti Pjongjanga koji izvodi nuklearne probe i testira rakete, što je i potvrdila podrškom rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN 2270 i 2321 (obje usvojene 2016. godine).
Pozivamo vlast u Sjevernoj Koreji da prekine sa nezodvoljenim programima i vrati se režimu neproliferacije i ponovo se pristupi režimu verifikacije Međunarodne agencije za atomsku energiju.
Istovremeno, jasno je da Demokratska Narodna Republika Koreja (Sjeverna Koreja) neće odustati od svog nuklearnog programa dokle god osjeća direktnu prijetnju po svoju bezbjednost.
Tako Sjevernokorejci doživljavaju redovne velike manevre i vežbe Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika u regionu, kao i nedavno slanje američke mornaričke armade u blizinu obala Sjeverne Koreje. Zašto učestvovati u budalastom zveckanju oružjem?
Još jedan destabilizujući faktor je odluka Vašingrona i Seula da u Južnoj Koreji angažuju djelove američkog globalnog sistema za raketnu odbranu (THAAD, raketni štit).
Rusija je, kao i Kina, više puta ponovila da će to podriti postojeću vojnu ravnotežu u regionu i predstavljati opasnost po bezbjednost susjednih država. Ponovo pozivamo SAD i Republiku Koreju (Južnu Koreju) da preispitaju tu odluku. Zašto antagonizovati Rusiju i Kinu?
Vojne operacije su potpuno neprihvatljive i mogu da proizvedu jedino katastrofalne posledice. Samo diplomatska sredstva će stvoriti uslove za denuklearizaciju Demokratske Narodne Republike Koreje.
Sve strane bi trebalo da pokažu smirenost i uzdržavanje i da ne učine korake koji mogu povećati napetost.
To je nemoguće bez normalizacije cjelokupne vojne i političke situacije, obustavljanja jačanja vojne infrastrukture, smanjenja vojnih manevara i gradnje povjerenja među državama u regionu.
Ubijeđeni smo da ne postoji alternativa političkom rešenju nukleranih pitanja na Korejskom poluostrvu, zasnovanog na zajedničkoj izjavi učesnika razgovora šestorice, održanog 19. septembra 2005. godine.