LGBT populacija je još izložena visokom stepenu rizika od različitih oblika kršenja prava i sloboda, uključujući i specifične oblike nasilja prema ovoj grupi, ocjenjuje Zaštitnik ljudskih prava i sloboda.
Kako se navodi, njihovo lično svojstvo često je nepremostiva socijalna prepreka za uključivanje u sva društvena zbivanja, otežan pristup tržištu rada, sportskim i drugim aktivnostima.
"Građansko-pravni status i prava koja proizilaze iz istopolnih zajednica sprječavaju punu integraciju u društvu, a svi zahtjevi koje ova grupa upućuje društvu i državi nerijetko se kvalifikuju kao “višak demokratije” i neosnovani", smatra Zaštitnik.
Prema ocjeni Ombudsmana, primjena posebnih mjera radi prevazilaženja nejednakog položaja marginalizovanih kategorija stanovništva mora rezultirati konkretnim napretkom potkrijepljenim statističkim pokazateljima i de facto većom vidljivošću ovih kategorija u svim područjima društvenih odnosa.
"Posebno grupa kao što su pripadnici romske i egipćanske zajednice, osobe sa invaliditetom, starije životne dobi, pripadnici LGBT zajednice i socijalno ugroženi", navodi se u Izvještaju o prošlogodišnjem radu te institucije.
Zaštitnik upozorava da se u kontinuitetu ne izvršava zakon u dijelu evidencija koje se vode kao elektronska baza podataka pred državnim organima u Crnoj Gori, a u funkciji su sagledavanja diskriminacije kao pojave u fazama primjene anti-diskriminacionih zakona.