Bojkot opozicije u Nikšiću nije uspio, ocijenio je šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS), Miodrag Radunović, poručujući da ta stranka očekuje pobjedu na izborima u Herceg Novom.
„Bojkot opozicije nije uspio. Prisustvo opozicije u biračkim odborima, uz legitimitet koji su dali izborima, nije spriječilo Nikšićane da iskoriste demokratsko pravo. Izašli su na izbore u visokom procentu, dali podršku dobrim domaćinima i ljudima koji su radom i realizacijom dogovorenog u prethodnom četvorogodištu zavrijedili još jedan mandat“, kazao je Radunović agenciji MINA.
Prema njegovim riječima, DPS je ostvarila izvanredan rezultat, evidentnim povećanjem podrške boljem životu građana Nikšić i nastavku evroatlantskih integracija Crne Gore.
„U Herceg Novom očekujemo, nakon Nikšića, još jednu pobjedu DPS-a, snažniju i moćniju nego prošlog puta. Očigledno je, prema njihovim posljednjim izjavama, da među opozicionim partijama postoji visok stepen neslaganja oko načina nastupa u Herceg Novom, ali i generalno oko pitanja bojkota“, rekao je Radunović.
Kako je kazao, „od demokratije se ne može birati ono što vam se sviđa, a ignorisati ono što vam se ne sviđa“, nego je svi moraju prihvatiti takvu kakva jeste.
„Kada opozicija bude iznijela svoj principijelan i usaglašen stav oko nastupa na izborima u Herceg Novom, tada ćemo moći i mi da damo komentar. Njihov stav još ne vidimo“, rekao je Radunović.
On je kazao da Skupština Crne Gore funkcioniše normalno i redovno. „Jasno je da bojkot parlamenta nije način za rješavanje bilo kog problema, pa makar on bio izmišljen, kao što je slučaj sa bojkotom od strane crnogorske opozicije“.
„Sve odluke koje donosi crnogorski parlament potpuno su legitimne, sve dok ih usvaja onoliki broj poslanika koji je propisan zakonima“, dodao je Radunović.
Prema njegovim riječima, imidž Crne Gore u međunarodnoj zajednici apsolutno nije narušen, što je više puta potvrđeno sa najvažnijih međunarodnih adresa, odakle, kako je rekao,m uporno stižu poruke da opozicija mora da se vrati dijalogu u okviru institucija i da nema ništa od njihovog posredovanja između vlasti i opozicije.
„Svjedoci smo da je sve te stavove nedavno, upravo u crnogorskom parlamentu, potvrdila i visoka predstavnica Evrpske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbjednost, Federika Mogerini, uz oštre osude njenih stavova od strane crnogorske opozicije. Neokrnjeni ugled Crne Gore potvrđen je i kroz usvajanje posljednje Rezolucije Evropskog parlamenta“, rekao je Radunović.
On smatra da se opozicija mora vratiti u institucije, prije svega, u parlament.
„To je preduslov svih preduslova, jer nema tog političkog i demokratskog dijaloga na svijetu koji se vodi ili je vođen na ulici. Ukoliko je njihov cilj vaninstitucionalno djelovanje, onda nemaju sagovornika u DPS-u. Naravno, naredni parlamentarni izbori će biti održani u redovnom roku, 2020. godine, jer je vladajuća koalicija stabilna“, poručio je Radunović.
Kako je kazao, izbori se ne mogu ponavljati beskrajno u krug dok neko drugi ne pobijedi, zna se njihova dinamika, demokratska pravila i zakonski propisi.
„To što se nekome ne dopada rezultat parlamentarnih izbora, nije razlog za njihovo ponavljanje. Možda se ni nama ne dopada rezultat lokalnih izbora u Budvi i Kotoru, pa ne tražimo da se ponove“, dodao je Radunović.
Dijalog se, kako je ponovio, vodi u institucijama i povratak u parlament je preduslov za svaki dijalog, pa i ovaj na kome insistira opozicija.
„Namjerno govorim da opozicija insistira, jer je DPS kao partija uvijek spremna na razgovor o bilo kojoj temi, a premijer Duško Marković je već uputio poziv opozicionim partijama da uđu Vladu, isto kao što je to ranije nekoliko puta činio i predsjednik Milo Đukanović“, rekao je Radunović.
Njemu se, kako je rekao, posmatrajući odnose između opozicionih partija, čini da se malo žuri sa dodjeljivanjem uloga ko bi šta trebalo da radi.
„Oni, očigledno, još uvijek ne mogu da usaglase osnovne principe za zahtjeve koje imaju, a taj proces njihovog međusobnog usaglašavanja mogao bi da potraje, posebno nakon iznošenja različitih stavova o bojkotu lokalnih izbora u Nikšiću“, smatra Radunović.
Upitan da li, nakon najave Demokratskog fronta (DF) o samostalnom djelovanju nakon izbora u Nikšiću, vidi otvoren prostor za saradnju DPS-a sa građanskom opozicijom, Radunović je kazao da je DPS otvorena partija koja je vjerovatno uputila najviše poziva za saradnju ostalim političkim subjektima, posebno od referenduma.
„Formiranje svake Vlade koju je predvodila DPS pratili su pozivi političkoj konkurenciji da nam se pridruži i da zajedno sa nama preuzme odgovornost za dalji put i razvoj Crne Gore. Tako je i sada. Prostor za saradnju postoji uvijek sa svim političkim subjektima, osim sa onima koji žele da podrivaju državne temelje Crne Gore i izazivaju krvoproliće među građanima“, kazao je on.
Radunović je rekao da su rezultati parlamentarnih izbora ocijenjeni nespornim i u izvještajima međunarodnih posmatračih misija i u najvažnijim međunarodnim centrima – Briselu, Vašingtonu, Moskvi, a da ih je na neki način priznala i crnogorska opozicija, formirajući vlast u Budvi i Kotoru, opštinama u kojima su lokalni izbori održani istovremeno sa parlamentarnim.
„Neće biti da su svi ostali u Crnoj Gori, osim Budvana i Kotorana, glasali „u atmosferi straha“. Valja napomenuti da je izlaznost građana na birališta 16. oktobra bila među najvećim od uvođenja višestranačja u Crnoj Gori. Ne može se iz demokratije uzimati samo ono što vam se dopada, a ono što vam se ne dopada proglašavati neregularnim“, naveo je on.
Incidenti koje je, kako je rekao, DF izazvao u Skuštini Crne Gore samo potvrđuju da je ta politička grupacija odlučila da destrukciju i nasilje postavi kao temelj svog političkog djelovanja.
„Sve što su učinili i nedavno, nakon skidanja imuniteta dvojici njihovih poslanika, ali ne zaboravimo ni incidente koje su ranije izazivali, samo nas još dublje uvjerava da nije riječ o ljudima koji žele da odmjere snage u političkoj areni, već isključivo da se svakom vrstom nasilja domognu vlasti po svaku cijenu“, rekao je Radunović.
Oni, kako je kazao, žele da Crnu Goru predstave kao nestabilnu zemlju nerazvijene demokratije. „Ne bi li konačno uspjeli njihovi pozivi za miješanje međunarodnih faktora u unutrašnja pitanja Crne Gore i sproveli makedonski, ukrajinski ili koji god već viđeni krizni scenario, sa krajnjim ciljem da se spriječi konačno i veoma skoro punopravno članstvo Crne Gore u NATO“.
Radunović smatra da ništa ne može ugroziti put Crne Gore ka EU, a posebno ne ka NATO. „Očekujemo da će Crna Gora već do kraja maja biti punopravna članica NATO, a oko evropskih integracija postoji apsolutni konsenzus svih političkih partija, ili je makar postojao do nedavno“.
„Ovakvo ponašanje opozicije i odnos prema Briselu i njegovim zvaničnicima, ozbiljno dovodi u pitanje njihovu posvećenost integraciji Crne Gore u EU, ali i odnos prema evropskim demokratskim vrijednostima, kojima teži čitavo društvo“, zaključio je Radunović.