Međunarodni tim astronoma otkrio je u našem svemirskom komšiluku sistem od sedam planeta veličine Zemlje - a sve se nalaze u pojasu u kom bi mogli da imaju umjerene temperature i vodu u tečnom stanju.
To je danas objavljeno na danima najavljivanoj konferenciji za novinare u sedištu NASA.
"Ovo je veliki korak unapred u potrazi za odgovorom na pitanje koje su postavljali mnogi filozofi - da li postoji život u svemiru", rekao je šef NASA-inog direktorata za svemirske misije Tomas Curbuhen.
On je dodao da bi na ta ključna pitanja čovečanstvo moglo da počne da dobija odgovore u ovoj ili sledećoj deceniji.
Veoma važno otkriće je i da sada "prvi put imamo toliko puno kandidata koji se nalaze u nastanjivoj zoni".
Samim tim, veća je verovatnoća da će bar na nekom od njih biti uslova povoljnih za život ili čak i - života.
"Udaljenost među planetama mjeri se u milionima kilometara, što znači da je nekoliko puta veća od udaljenosti između Mjeseca i Zemlje. Njihovi periodi okretanja oko zvijezde kreću se između dva dana i pet dana. To je izuzetno kratko razdoblje", rekao je Mišel Gijon sa Univerziteta u Belgiji.
Planetarni sistem je, kako piše časopis Nature, udaljen oko 40 svjetlosnih godina, a planete kruže oko hladne patuljaste zvijezde TRAPPIST-1.
Tri planete nalaze se u zoni Zlatokose što znači da bi na njima mogli postojati okeani, a na osnovu procesa u kojima su nastali može se zaključiti da vjerovatno imaju i atmosferu.
Uz to, gravitacione sile koje djeluju na planete "'masiraju" njihove unutrašnjosti tako da usporavaju njihovo hlađenje.
Sve činjenice dobar su osnov za pretpostavku da bi u sistemu mogli postojati uslovi za život. U svakom slučaju - to je planetarni sistem sa najvećim brojem objekata koji bi mogli da imaju tekuću vodu i život koji je ikada do sada pronađen.