Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg uvjeren je da će Protokol o pristupanju Crne Gore tom savezu biti ratifikovan u američkom Senatu i, kako je poručio, očekuje da to urade i parlamenti ostalih država članica.
Crnogorski premijer Duško Marković boravi danas u zvaničnoj posjeti Briselu, gdje je razgovarao sa Stoltenbergom, a sastaće se i sa najvišim zvaničnicima Evropske unije.
„Uvjeren sam da će Protokol biti ratifikovan u Senatu, već je prošao Spoljnopolitički odbor i ima snažnu, nepodijeljenu podršku i nema razloga da ne vjerujem da će to biti slučaj i u Senatu“, kazao je Stoltenberg u Briselu, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Markovićem.
Stoltenberg je podsjetio da je Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u dosad ratifikovala 21 država članica i da se očekuje da to danas uradi i Francuska.
„Očekujemo i ostale članice da to urade. Naravno, na parlamentima zemalja članica je da odluče kad će to da urade, ali očekujem sve parlamente, uključujući i Senat, da ratifikuju Protokol, da bi Crna Gora postala punopravna članica“, kazao je on.
Marković je poručio da uopšte nije zabrinut ratifikacijom Protokola u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).„Kao što je Stoltenberg rekao, već su obavljene veoma važne procedure u Senatu, prije svega u Odboru. U Senatu imamo gotovo stopostotnu podršku ratifkaciji Protokola“.
„Rekao bih da se tenzija oko brzine ratifikacije protokola u SAD više podstiče od onih koji ne bi željeli da do te ratifikacije dođe. U Crnoj Gori smo sigurni da će ratifikacije biti, da će je biti veoma brzo i time se ne opterećujemo i radimo ono što su obaveze Crne Gore i Vlade koje proizilaze iz članstva“, rekao je on.
Marković je kazao da su u Vladi zadovoljni dinamikom procesa ratifikacije Protokola.
„Već se pripremamo za obaveze koje priozilize iz članstva, nijesmo posvećeni samo pitanjima ratifikacije, već jačanju ukupnih i institucionalnih kapaciteta, koji se tiču i odbrane i tehničkih uslova. Izvršavamo i sve obaveze koje smo preuzeli na samitu u Varšavi“, kazao je on.
Crna Gora, dodao je Marković, cijeneći i vjerujući u opredjeljenje Alijanse da je neophodno širiti bezbjednost i van granica NATO-a, učestvuje i doprinosi različitim povjerilačkim fondovima koji se tiču Ukrajine, Jemena i Gruzije.
On je podsjetio da su prošle godine održani parlamentarni izbori, na kojima su, kako je rekao, pobijedile proevropske i proevroatlantske snage. „Spremni smo da, nakon posljednje ratfiikacije, u parlamentu potvrdimo Sproazum o članstvu i tako okončamo cijeli proces“.
„U ovom periodu smo bili izloženi raznim pritiscima kako bi Crna Gora bila zaustavljena na putu integracije u NATO, ali smo snagom države i njenih institucija i demokratije odoljeli tom pritisku i proces ima zadovoljavajuću dinamiku“, rekao je Marković.
On je poručio da je demokratija važan uslov svake integracije, kao i napretka države i kvaliteta života građana.
„Zato snažno i posvećeno radimo da opoziciju, koja je trenutno van parlamenta, vratimo u parlament i u parlamentu otvorimo dijalog o svim pitanjima političkog sistema i ukupnog političkog života u Crnoj Gori. Vjerujemo da je bojkot nastavak planova destabilizacije Crne Gore u političkom smislu radi osujećivanja Crne Gore da postane članica NATO-a“, kazao je crnogorski premijer.
Stoltenberg je zahvalio Crnoj Gori na doprinosu bezbjednosti i učešću u misijama NATO-a, poručujući da Crna Gora na taj način pomaže izgradnji bezbejdnosti van NATO granica.
On je rekao da je pristupanje Crne Gore NATO-u jasan primjer posvećenosti NATO-a politici otvorenih vrata .
„Kako se ratifikacija nastavlja, ohrabrujem vas da nastavite da radite na neophodnim reformama, uključujući jačanje vladavine prava i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala“, kazao je Stoltenberg.
Prema njegovim riječima, članstvo je veoma važan korak naprijed, koji znači dijeljenje benefita i obaveza kolektivne odbrane.
„NATO članstvo će ojačati suverenost Crne Gore, Crna Gora će biti dio porodice država koje dijele zajedničke odluke. Učestvovaćete u odlukama koje donosi NATO, imaćete jednak glas, nije važno koliki ste. Članstvo Crne Gore u alijansi poslaće jasan signal sigurnosti i stabilnosti cijelom regionu, što je osnova za napredak“, rekao je generalni sekretar Alijanse.