Slobodan Šaranović, osumnjičen da je naručio i organizovao ubistvo Nikole Bojovića u Beogradu, prijavio je juče tužilaštvu i policiji da je njemu nepoznati mladić planirao da ga ubije, ali je u poslednjem momentu odustao od te namjere.
On je inspektorima budvanske policije ispričao da mu je na ulici prišao mladić i uperio pištolj u njega. Po tvrdnjama Šaranovića, mladić mu je kazao kako ima zadatak da ga ubije, ali da je odustao od toga. Potom mu je predao pištolj i mobilni telefon. Šaranović je oružje i telefon predao policijskim inspektorima, piše „Dan”.
Iz Centra bezbjednosti Budva, nakon što je od njega uzeta izjava, Šaranović je upućen u Više državno tužilaštvo u Podgorici, gdje je saslušan. Tokom ispitivanja tvrdio je da mladića koji mu je prišao ne poznaje, ali da zna ko ga je poslao. On, međutim, nije želio da otkrije tužiocu ko ga je poslao, saopštivši da će to riješiti sam.
Motiv prijave mu je, kako je ispričao, sumnja da su oružje mladić predao eventualno bili predmet izvršenja nekog krivičnog djela koje bi mogli njemu napakovati. Šaranović nije tražio policijsku zaštitu.
Šaranović: Nisam organizovao ubistva
Odlukom Višeg suda u Podgorici Slobodanu Šaranoviću je 9. decembra ukinut pritvor u kojem se skoro dvije godine nalazio zbog sumnje da je organizovao i naručio ubistvo Beograđanina Nikole Bojovića, brata Luke Bojovića, navodnog vođe „zemunskog klana”.
Šaranović i Ratko Koljenšić, kome je takođe ukinut pritvor, terete se da su se kriminalno udružili i podstrekli i pomagali u ubistvu Nikole Bojovića.
Šaranović je na ročištima za potvrđivanje optužnice tvrdio da nema ništa sa planiranjem krivičnih djela za koja se tereti kao i da će dokazati svoju nevinost.
Srpsko tužilaštvo je ranije protiv Šaranovića i Koljenšića podiglo optužnicu za isto krivično djelo. Oni se sa još pet lica terete da su 29. aprila 2013. u Beogradu organizovali i izvršili likvidaciju Nikole Bojovića. U optužnici se navodi da su ista lica 2. jula iste godine u Budvi ubila Miloša Vidakovića iz Pančeva.
U optužnici koja je, nedavno, po treći put vraćena na doradu navodi se da su planirali da ubiju i Vladimira Jovanovića i Filipa Koraća, za koje su vjerovali da su pripadnici Bojovićeve organizovane kriminalne grupe, koju su smatrali odgovornom za ubistvo Slobodanovog rođenog brata Branislava Šaranovića 2009. godine.
Šaranović je tokom pritvora uglavnom boravio u bolnici Danilo I na Cetinju u koju je, prema pisanju beogradske štampe, bio tajno odveden iz zatvora u Spužu. Navodno, Šaranović je zbog bolesti na lični zahtjev bio odveden u ovu bolnicu gdje je pod mjerama specijalne zaštete bio smješten na odjeljenju opšte hirurgije.
Viši sud u Podgorici odbio je početkom 2014. godine zahtjev pravosudnih organa Srbije za izručenje Slobodana Šaranovića i Ratka Koljenšića iako je krajem 2013. godine donio rešenje o njihovom izručenju.
Do promjene odluke došlo je nakon žalbe advokata osumnjičenih da je mjesto izvršenja krivičnog djela za koje se terete u Crnoj Gori.
Nekoliko dana kasnije Apelacini sud je uvažio žalbe advokata nakon čega je predmet vraćen Višem sudu na ponovno odlučivanje. Nakon toga odbijanje izručenja je obrazloženo Evropskom konvencijom o ekstradiciji koja predviđa da zamoljena država može da odbije izručenje ako je krivično djelo u cjelini ili djelimično izvršeno na njenoj teritoriji.
Šaranović je 8. aprila 2014. bio uhapšen nakon što je tadašnji vršilac dužnosti vrhovnog državnog tužioca Veselin Vučković odobrio da se pred crnogorskim pravosuđem pokrene postupak zbog teškog ubistva počinjenog 29. aprila 2013. godine u Beogradu.