Glavni specijalni tužilac, Milivoje Katnić, rekao je da su crnogorski državni organi otkrili da je formirana kriminalna organizacija na teritoriji Crne Gore, Srbije i Rusije sa ciljem vršenja krivičnog djela terorizma.
Prema njegovim riječima, organizatori kriminalne grupe, nacionalisti iz Rusije, su kao kao početni zaključak uzeli da se vlast u Crnoj Gori na čelu sa Milom Đukanovićem ne može promijeniti na izborima i da je treba nasilno srušiti.
"Formirali su kriminalnu organizaciju rušenja nasilnim putem, koji bi počeo 16. oktobra u 23 sata. Plan je bilo da dođe oko 500 pripadnika ovih struktura koji su prihvatili svoju ulogu. Sve se dešavalo u međunarodnim razmjerama", kazao je Katnić na konferenciji za medije.
Vrhovni državni tužilac, Ivica Stankovića demantovao navode da je riječ o isceniranom događaju.
Pogledajte snimak zaplijenjenog oružja:
"Napominjem da za sve do sada preduzete radnje Tužilaštvo ima dokaze. Iza mene i glavnog specijalnog tuzioca stoji višedecenijko pravničko iskustvo i odgovoran odnos prema, ranije sudijskoj, sada tužilačkoj funkciji", rekao je Stanković.
On je dodao da ne spori pravo građana i ukupne javnosti da kritikuju rad nadležnih, "ali i kritike bi trebalo da budu zasnovane na konretnim činjenicama".
"Ono što moram da napomenem jeste da se tužilaštvo u ovom slučaju ne stavlja ni na čiju stranu, ni kada su političari, ni kada su mediji u pitanju i zato ističem da nas ni jedni ni drugi neće niti mogu uvući u svoje međusobne rasprave", kazao je Stanković.
On rekao da su zbog svega navedenog u konkretnom događaju reagovali smo 16. oktobra, "baš kao što bismo to uradili i svakog drugog dana".
"Osnovana je sumnja da su u ovom slučaju učinjena krivična djela - stvaranje kriminalne organizacije i terorizam u pokušaju proizilazi iz prikupljenih podataka i dokaza, iskaza osumnjičenih, oduzetih predmeta i posebno mjera tajnog nadzora", kazao je Stanković.
On je posebno istakao uspješnu saradnju sa nadležnim državnim organima Srbije.
"Oni su nam putem međunarodne pravne pomoći obezbjedili dodatne dokaze. I zato koristim priliku da im se kao Vrhovni državni tužilac srdačno zahvalim", kazao je Stanković i dodao da prikupljanje dokaza i dalje traje.
Specijalni državni tužilac Milivoje Katnić je rekao da postoji osnovana sumnja da je u pokušaju nasilnog rušenja vlasti uključena jedna politička struktura iz Crne Gore.
“Jedna osoba iz te strukture trebala je da preuzmea komandovanje čitavom strukturom - političarima, teroristima, građanima i organizovala nasilni ulazak u Skupštinu", rekao je Katnić.
On je naveo da su organizatori kriminalne grupe bili nacionalisti iz Rusije kao početnu maksimu uzeli da se vlast u Crnoj Gori na čelu sa Milom Đukanovićem ne može promijeniti na izborima i da je treba nasilno srušti.
“Forimirali su kriminalnu organizaciju radi vršenja terorističkog akta koji su planirali da izvrše 16. oktobra u 23 časa. U tom pravcu dva lica iz nacionalističkih struktura Rusije su pozvali određeno lice koje je okrivljeno u ovom krivičnom predmetu i iznijeli mu plan i od njega tražili da isti realizuje kroz angažovanje većeg broja ljudi koji bi učstvovali u tačno određenim pravilima i tačno određenim zadacima u izvršenju ovog terorističkog cilja", izjavio je Katnić.
Katnić je rekao da je postojao dodatni plan da se izazovu nemiri i da se liši života premijer Milo Đukanović
"Plan je bio da se nakon izbora u 23h kriminalci infiltriraju u građane i da nakon što političari izađu na binu, svi uđu u Skupštinu i tamo se zadrže najmanje 48 sati. Bili su angažovani i strijelci koji bi lišili života Mila Đukanovića", naveo je Katnić.
On je naglasio da je identifikovano o kojoj se grupaciji radi.
Katnić je istakao da je bilo planirano da se za napad koristi 50 automatskih pušaka i 50 pištolja sa istom municijom te da je 50 lica koja bi dobila to oružje bila sposobna da parališu 2,000 crnogorskih policajaca.
Na pitanje novinara gdje se dvojica osumnjičenih Rusa sada nalaze, Katnić je odgovorio: "Specijalno tužiliaštvo Srbije je ova lica imalo pod svojim nadzorom. Ta lica se više ne nalaze na teritoriji Srbije. BIA ih je kontrolisala ali se to ne može koristiti kao dokaz niti su oni mogli da ih liše slobode. Da li se nalaze u Rusiji ili negdje drugo, ja to ne znam."
Katnić rekao je da je plan bio da se "Crna Gora spriječi na njenom evroatlanstkom putu i to je bio početni motiv ove operacije koja je imala više rezervnih planova".
Na pitanje novinara Dana koje se verzije drži, "one saopštene 16. oktobra prema kojoj je premijer Đukanović trebao da bude uhapšen ili ove prema kojoj je trebao da bude ubijen", Katnić nije odgovorio nakon što je portparolka Tužilaštva saopštila da je on odbio da odgovara na pitanja dnevnog lista Dan.
Na pitanje novinara portala Analitika da li će biti predzuete mjere i protiv državljana Crne Gore koji su učestvvoali u organizaciji kriminalnog plana Specijalni tužilac Milivoje Katnić odgovorio je konnnstatacijom „zaista racionalno pitanje“.
„U sastavu postoje pripadnici iz ove tri države. Imamo saznanja o većini lica o kojima se radi. Radimo na tome da ta lica budu otkrivena i da prikupimo dovoljno kredibilnih dokaza kako bi mogli da ih procesuiramo. Riječ je o veoma moćnim organizacijama koje radeprikriveno u najvećem stepenu tajnosti da iako budu otkrivene svi dokazi budu uništeni“, rekao je Katnić.
On je dodao da je u saradnji sa Srbijom obezbijeđen puno dokaza sakupljenih na zakonit način koji razjašnjavaju čitavu operaciju.
„BIA je prikupila puno dokaza na zakonit način ali se oni, nažalost, ne mogu koristiti u sudskom postupku. Jedan diotih dokaza je i ovaj koji smo prikazali ovdje“, rekao je Katnićnakon što je na video bimu prikaza oprema stranog porijekla koju su, kako je naveo, izvođači državnog udara trebali da koriste u operaciji.
Na pitanje gdje je pronađena prikazana oprema, katnić nije želio da direktno odogvori objašnjavajući da to nije bitno, ali jeste važno da se ona sada nalazi u Crnoj Gori.
Na pitanje da li će biti hapšenja u Crnoj Gori, tužilac Saša Čađenović rekao je da dokazi koji su prikupjeni do ovog trenutka otvrđuju da su i lica iz Crne Gore bila uključena u organizaciji i realiciji kriminalnog plana.
"Naravno da će se prema njima pokrenuti istraga, gdje god se ona nalaze", rekao je Čađenović.
Crnogorska policija je u noći između 15. i 16. oktobra uhapsila 20 srpskih državljana, zbog sumnje da su izvršili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije u sticaju sa krivičnim djelom terorizam.
Nakon saslušanja u Specijalnom državnom tužilaštvu, za 14 osoba je određen pritvor, dok je šest pušteno na slobodu.
U međuvremenu je uhapšen još jedan srpski državljanin, koji se takođe nalazi u pritvoru.