Sjeverna Koreja danas je uspješno lansirala raketu dugog dometa sa satelitom, što svijet oštro kritikuje kao pokušaj testiranja balističkih raketa. Savjet bezbjednostu UN sprema nove sankcije.
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija je sazvao hitan sastanak tim povodom.
Američka Strateška komanda je saopštila da je detektovala da je projektil ušao u svemir, dok je vojska južne Koreje navela da je raketa u orbitu postavila određeni predmet, čime su negirani prvobitni medijski navodi da lansiranje sjevernokorejskog satelita nije uspjelo, prenio je Rojters.
Zvanični Pjongjang je saopštio da je lansiranje satelita Kvangmjongsong-4, nazvanog po pokojnom lideru Kim Džong-ilu, bilo "potpuno uspješno" i da satelit prelazi putanju oko Zemlje na svakih 94 minuta.
Lansiranje satelita je naložio sadašnji sjevernokorejski lider Kim Džong-un, za kojeg se vjeruje da je star 33 godine.
Državna televizija Sjeverne Koreje je objavila snimak na kojima se vide fotografije bijele rakete kako polijeće u svemir, kao i Kim okružen vojnim zvaničnicima u komandnom centru, dok je u toku slavlje.
Sjeverna Koreja je 2012. već lansirala jednu raketu dugog dometa, koja je u orbitu odnijela komunikacioni satelit, ali nikad nije detektovan nikakav signal sa tog satelita.
Sjeverna Koreja je prvobitno obavijestila međunarodne agencije da planira da lansira raketu sa satelitom između 8. i 25. februara, ali je juče nenadano pomjerila unaprijed taj rok na 7. do 14. februara.
Savjet bezbjednosti UN-a je, na zahtjev SAD, Japana i Južne Koreje, za danas zakazao vanrednu sjednicu povodom lansiranja sjevernokorejske rakete, najavile su diplomate.
Šef NATO Jens Stoltenberg danas je osudio sjevernokorejsko lansiranje rakete dugog dometa kao drastično kršenje pet rezolucija UN i zahtijevao od Pjongjanga da poštuje međunarodne zakone.
"Lansiranje predstavlja direktno kršenje pet rezolucija Savjeta bezbjednosti UN kojima se od Sjeverne Koreje traži da suspenduje sve aktivnosti vezane za njen program balističkih raketa, da ponovo slijedi svoje ranije preuzete obaveze iz moratorijuma na lansiranje raketa i da ne vrši dalja nuklearna testiranja ili probe balističke raketne tehnologije", navodi se u saopštenju Stoltenberga, prenosi AFP.
Rusija je oštro osudila potez zvaničnog Pjongjanga, istakavši da on predstavlja težak udarac za regionalnu bezbjednost, pa i bezbjednost same Sjeverne Koreje.
"Očito je da takvi potezi rezultuju ozbiljnim pogoršanjem situacije na Korejskom poluostrvu i čitavoj sjeveroistočnoj Aziji, kao i da veoma ugrožavaju bezbjednost zemalja u regionu, a prije svega same Sjeverne Koreje", navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, a prenijela je agencija AFP.
What North Korea's rocket launch may mean for the region and the world: https://t.co/yoImxouoLk
— The Associated Press (@AP) February 7, 2016
Rusija, koja je, kako navodi francuska agencija, jedna od rijetkih zemalja koja podržava Sjevernu Koreju i sa kojom dijeli granicu, saopštila je da je Pjongjang još jednom iskazao "drzak prezir prema normama međunarodnog prava".
"Snažno apelujemo na vođstvo Sjeverne Koreje da razmisli da li je politika suprotstavljanja međunarodnoj zajednici u interesu te zemlje", istaklo je rusko Ministarstvo.
EU je danas ocijenila najnoviji potez Sjeverne Koreje kao "još jedno otvoreno i teško kršenje" obaveza te zemlje i pozvala Pjongjang da uđe u dijalog sa međunarodnom zajednicom, prenosi AFP.
"Ove akcije predstavljaju direktnu prijetnju međunarodnom miru i bezbjednosti u regionu i šire i dodatno pogoršavaju tenzije na Korejskom poluostrvu na štetu svih", saopštila je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini.
North Korea fires long-range rocket, South Korea says https://t.co/LN945XbdOj
— TIME.com (@TIME) February 7, 2016
"Lansiranje rakete predstavlja bezumnu provokaciju, a Francuska poziva na brzi i oštri odgovor međunarodne zajednice na hitnoj sjednici Savjeta bezbjednosti", zakazanoj za popodne, navodi se u saopštenju.
Američki državni sekretar Džon Keri je izjavio da će SAD sarađivati sa SB UN na uvođenju "značajnih mjera" kako bi Pjongjang bio pozvan na odgovornost zbog lansiranja rakete, što je nazvao flagrantnim kršenjem rezolucija UN o sjevernokorejskom korišćenju balističke tehnologije.
On je takođe potvrdio odlučnu posvećenost odbrani američkih saveznika Japana i Južne Koreje i lansiranje nazvao pokušajem destabilizacije i neprihvatljivim izazovom po mir i bezbjednost.
Predsjednica Južne Koreje Park Geun-hje je lansiranje nazvala neoprostivim činom provokacije, a šef diplomatije te zemlje Jun Bjung-se je izjavio da će Seul u saradnji sa SAD, Japanom i Australijom raditi na pooštrenju sankcija protiv Sjeverne Koreje.
Japanski premijer Šinzo Abe je istakao da je lansiranje "potpuno neprihvatljivo", posebno pošto je Sjeverna Koreja prošlog mjeseca testirala hidrogensku bombu.
Zvanični Tokio je saopštio da je bio spreman da obori raketu ukoliko ona bude predstavljala prijetnju, ali nije preuzeo takvu akciju.
Generalni sekretar UN-a Ban Kimun je oštro osudio lansiranje rakete i pozvao Sjevernu Koreju da "obustavi svoje provokativne aktivnosti".
Kina je izrazila žaljenje zbog lansiranja i pozvala sve strane da postupaju obazrivo i da se suzdrže od bilo kakvih poteza koji bi mogli dodatno da intenziviraju tenzije na Korejskom poluostrvu.
Kina je glavni saveznik Sjeverne Koreje, iako se ne slaže sa nuklearnim programom koji sprovodi Pjongjang, podsjetio je Rojters.
"Kina izražava žaljenje što je Sjeverna Koreja, uprkos oštrom protivljenju međunarodne zajednice, insistirala na upotrebi balističke tehnologije da bi izvršila lansiranje", istakao je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing.
Sjeverna Koreja je saopštila da je 6. januara izvršila svoj četvrti nuklearni test i da se tog puta radilo o hidrogenskoj bombi, iako SAD i druge svjetske sile izražavaju sumnju u to.