Komunalna inspekcija Glavnog grada naložila je Demokratskom frontu da ukloni šatore sa Bulevara Svetog Petra Cetinjskog ispred Parlamenta.
Gradonačelnik Podgorice Slavoljub Stijepović apelovao je danas na organizatore protesta, Demokratski front (DF), da oslobode dio Bulevara Svetog Petra Cetinjskog ispred parlamenta gdje protestuju deseti dan i omoguće nesmetano saobraćanje.
Komunalna inspekcija Glavnog grada naložila je DF-u da sjutra do deset sati ukloni šatore sa Bulevara Svetog Petra Cetinskog ispred parlamenta.
Stijepović smatra da građani Podgorice treba da znaju da sve gradske službe i preduzeća imaju povećan obim posla. “To znači da se novac poreskih obveznika Glavnog grada zbog protesnih okupljanja svakodnevno dodatno troši na održaanje komunalnog reda u gradu”.
On je kazao da poštuju pravo svakog pojedinca da na određeni način izražava nezdovoljstvo, ispoljava stavove i uvjerenja u zakonom definisanim pravilima.
"Ali u mjeri da na bilo koji način ne ograničava ili onemogućava prava drugih, što okupljeni ispred zgade paralemnta svakodnevno čine”, rekaoje Stijepović na konferenciji za novinare.
On je naveo da se veliki broj građana svakodnevno obraća gradskoj upravi i, kako je pojasnio Stijepović, oni traže od uprave grada da reaguju
u skladu sa svojim ovašćenjima i vrate u normalu život u Podgorici.
On je kazao da konferencija nije sazvana da bi bilo kome dijelili neke političke etikete. "Naprotiv, konferenciju smo sazvali prvenstveno kao odraz odgovornosi prema građanima”.
“Očigledno je da su organizatori protesta iziritirali građane Podgorice time što su im uskratili elementarna ljudska prava, odnosno slobodno kretanje. Kreiraju sobraćajni haos i otežavaju građanima ostvarivanje svakodnevnih potreba”, kazao je Stijepović, navodeći da lokalna samouprava nema pravo da prećuti ogromno nezadovoljstvo stanovnika Glavnog grada.
On je dodao da uprava Glavnog grada svakodnevno dobija određeni broj primjedbi.
Prema riječima Stijepovića, od par stotina primjedbi koliko svakodnevno pristiže, preko 80 odsto se odnosi na probleme vezane za protest.
“Zbog toga kao gradonačelnik apelujem na organizatore protesta da i oni budu odgovorni prema građanima Glavnog grada i oslobode glavnu saobraćajnicu i omoguće nesmeteno funkcinisanje saobraćaja, a svoja prava, shodno zakonskim propisima, nastave da ostvaruju na javnim površinama koje se nalaze u neposrednoj blizini Skupštine Crne Gore, koje su im od strane Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj dozvoljene”, poručio je Stijepović.
Zamjenik gradonačelnika Podgorice, Časlav Vešović kazao je da je namjera lokane samouprave da iz solidarnosti prema građanima i problemima sa kojim se oni suočavaju kvantifikuju određene podatke.
“Kao gradska uprava imali smo oko 70 zahjeva dnevno, a, od početka protesta, taj broj se popeo na 370. Razlika se odnosi na problem koje izaziva skup ispred parlamenta, tako da je to opomena organzatorima protesta koliko oni vode računa o potrebama građana”, precizirao je Vešović.
On je naveo da to košta Glavni grad.
“Do sad smo izaračunali da su gradske službe koje su posvećene održavanju komunalnog i saobraćajnog reda potrošile preko 35 hljada EUR, što je na nivou od oko 420 prosječnih davanja koliko Glavni grad izdvaja za socijanono najugroženije”, rekao je Vešović.
On smatra da se novac, koji se troši zbog održavanja komunalnog i saobraćajnog reda u Glavnom gradu, može mnogo pametnije iskoristi.
Na pitanje novinara šta može da uradi gradska uprava da saobraćaj ne bude otežan i u čijoj je nadležnosti postavljanje bine i šatora na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog, kao i zabrana saobraćaja, Stijepović je kazao da su Zakon o javnim okupljanjima i odluke Skupštine Opštine definisale sve nadležnosti po tom pitanju.
On je naveo da je bilo problema, jer su organizatori neke zahtjeve, umjesto državnim organima, dostavili lokalnim. “Nama je dostavljen zahjev da odlučimo o obustavi saobraćaja, ali to nije naša nadležnost već uprave policije”.
Stijepović je kazao da su bina i ostali mobilijar u nadležnosti Glavnog grada. “Mi smo odobrili još sedam dana dozvolu organizatorima da binu i ostali mobilijar smjeste u dijelu parka preko puta Skupštine, van saobraćajnice i trotoara, jer ima dovoljno prostora”.
On je dodao da gradska uprava nije odlučivala o šatorima, već dala zabranu za njihovo postavljanje.
Upitan šta lokalna samouprava može da uradi da ne bude više ovako, Stijepović je kazao da je komunalna inspekcija dala nalog organizatorima da u zakonskom roku otklone nedostatke.
Načelnik komunalne policije Glavnog grada, Goran Janković kazao je dat rok od jednog dana.
“Rok od jednog dana je dat u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku da se otklone nedostaci u dijelu izmještanja bine i šatora na kolovozu. On ističe sjutra ujutru, u deset sati i 30 minuta”, precizirao je Janković.
On je naveo da, ukoliko orgnizator skupa ne okloni nepravilnosti, Komunalna policija će, u skaldu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru i pozitivnim zakonskim propisima, pristupiti uklanjanju svega toga.
“Primijenićemo sva ovlašćenja koja nam je dao Zakon, a asistencija policije se, u skladu sa Zakonom, može tražiti”, kazoo je Janković.
Upitan ko preuzima odgovornost ako tom prilikom bude nekih incidenata, Stijepović je kazao da je to odgovornost organizatora.
“Ja se nadam da neće biti nikavih incidenata”, zaključio je Stijepović.