Zahtjev Demokratskog fronta (DF) kojim traže pad aktuelne, kao neophodan uslov za formiranje nove prelazne Vlade, neustavan je i nedemokratski, ocijenjeno je na današnjoj sjednici Vlade.
„Vlada je, zauzmajući stav o sadržini dopisa DF dostavljenom predsjedniku Vlade, ocijenila da je zahtjev te političke grupacije, izražen na protestima, za „pad aktuelne Vlade, kao neophodan preduslov za formjranje nove Prelazne“ neustavan i nedemokratski, s obzirom na činjenicu da se u Crnoj Gori ne može uspostaviti niti priznati vlast koja ne proističe iz slobodno izražene volje građana na demokratskim izborima, u skladu sa zakonom, kao i da Vladi može biti izglasano nepovjerenje u parlamentu“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, Vlada je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao njen predsjednik Milo Đukanović, u sklopu unapređenja sistema uprave u svim njenim aspektima utvrdila Prijedlog zakona o upravnom sporu.
„S obzirom na to da upravni spor predstavlja pravni mehanizam sudske kontrole uprave i efikasno sredstvo za obezbjeđivanje zakonitosti rada uprave i zaštitu prava i interesa građana, Vlada je ocijenila da taj Zakon ima ključnu ulogu u uspostavljanju efikasnog sistema javne uprave“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o sudskim vještacima kojim se unaprijeđuju zakonske norme, u cilju kvalitetnije i brže izrade nalaza vještaka, što doprinosi i efikasnijem radu prvosudnih i drugih organa pred kojima se vodi postupak.
Usvajanjem Zakona biće, kako su ocijenili iz Vlade, otklonjeni problemi uočeni u dosadašnjoj praksi u odnosu na rad vještaka, koji se tiču uslova za vještačenje i postupka utvrđivanja razloga za razrješenje sudskih vještaka, kao i za osnove za utvrđivanje nagrade za njihov rad.
U saopštenju se navodi da je na sjednici utvrđen i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poštanskim uslugama kojim se uređuju uslovi i način obavljanja univerzalne i drugih poštanskih usluga.
„Njegovim donošenjem ta oblast će se uskladiti sa Izvještajem o skriningu u Poglavlju osam-Konkurencija i Zakonom o kontroli državne pomoći“, smatraju iz Vlade.
Kako se dodaje, na današnjoj sjednici utvrđen je i Prijedlog zakona o izmjeni zakona o jahtama.
U cilju razvoja nautičkog turizma i pozicioniranja Crne Gore kao prestižne nautičke destinacije, izmjena pruža mogućnost da se, kako smatraju iz Vlade, članu posade strane jahte, čiji je vlasnik zaključio ugovor o zakupu veza sa lukom u Crnoj Gori u trajanju dužem od 90 dana, odobri privremeni boravak u Crnoj Gori, u skladu sa zakonom kojim se uredjuje kretanje i boravak stranaca.
U saopštenju se kaže da se Vlada, u okviru mjera podrške za finansijsku konsolidaciju lokalnih samouprava, upoznala sa Nacrtom ugovora o regulisanju međusobnih odnosa po osnovu kreditnog zaduženja opštine, uz državnu garanciju, kao i Nacrtom ugovora o regulisanju međusobnih odnosa po osnovu realizacije Sanacionog plana opštine sa kreditnim zaduženjem, uz državnu garanciju.
„Ministarstvo finansija je zaduženo da pripremi i Vladi na razmatranje dostavi prijedloge ugovora za svaku opštinu“, zaključuje se u saopštenju.