Policija u Bijelom Polju spriječila je danas napad na mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) Mihaila koga su vrijeđali vjernici Srpske pravoslavne crkve (SPC) uoči skupa o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Kako su prenijeli podgorički mediji, grupa "vjernika SPC" se nimalo hrišćanski obratila ispred restorana Franca u Bijelom Polju mitropolitu kanonski nepriznate crnogorske crkve uzvicima "Sotono, napolje" i "Ustašo, napolje".
Prema navodima "Dnevnih novina", veliki broj vjernika Mitropolije crnogorsko-primorske okupio se ispred restorana i krenuo ka poglavaru CPC, ali je policija spriječila incident između dvije grupe pravoslavnih hrišćana.
Bijelo Polje: Mihailu uzvikivali "sotono napolje" i "ustašo napolje" http://t.co/I6x15q1Pz6
— Kodex.me (@KodexMe) September 7, 2015
Mitropolit Mihailo potvrdio je da je danas u Bijelom Polju od strane vjernika i vođa SPC vrijeđan. On je kazao da je ovo posljednji momenat da se "zlu stane na kraj."
"Neka im Bog pomogne, ali čim su ovakvi, Bog im sve više odmaže. SPC se nalazi na 'kokošijim nogama'. Održaće se još dva okrugla stola u Podgorici i Kotoru, i mislim da smo blizu rješenja“, kazao je mitropolit Mihailo.
Potpredsjednik Savjeta Mitropolije CPC, Stevo Vučinić, kazao je agenciji MINA da su srpska crkva i pojedini opozicioni političari u Crnoj Gori zloupotrijebili vjerujuće građane Bijelog Polja i okolnih gradova.
“Vjerujući građani Bijelog Polja i okolnih gradova bili su zloupotrijebljeni od srpske crkve i pojedinih opozicionih političara s ciljem rješavanja nekih političkih problema koji nemaju veze sa Nacrtom zakona”, rekao je Vučinić.
Prema njegovim riječima, Mitropolit Mihailo i njegov pravni tim bili su izloženi uvredama.
„Njegova bezbjednost je bila ugrožena zbog nasilnog ponašanja razjarene mase predvođenje sveštenstvom beogradske patrijaršije i nekim bivšim i sadašnjim poslanicima Skupštine Crne Gore”, naveo je Vučinić.
Vladika Mihailo je, kako je pojasnio, odlučno, i pored takve atmosfere, ostao sve dok Numnović nije saopštio da ne postoje uslovi za održavanje skupa i da se rasprava neće održati.
“Vladika je najavio je da će učestvovati na javnim raspravama planiranim u Kotoru i Podgorici, sa pravnim timom, radi zaštite prava i interesa crnogorskih pravoslavnih crkvenih vjernika”, kazao je Vučinić. On je poručio da mitropolit Mihailo oprašta svima jer smatra da su zavedeni, i da će vrijeme pokazati da je CPC bila u pravu, i da takav odnos prema njoj u 21. vijeku nije korektan i civilizovan.
Mitropolit Mihailo je došao u Bijelo Polje na skup o nacrtu zakona, prvi te vrste koji u okviru javne rasprave organizuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. Skup nije održan odlukom ministra za ljudska i manjinska prava Suada Numanovića koji je odložio raspravu.
Vlada je pripremila Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti koji treba da reguliše odnos države i vjerskih zajednica i međusobne odnose crkava.
Mitropolija crnogorsko primorska SPC već je saopštila da je za nju zakon "neprihvatljiv" (ograničava povezanost sa crkvom van Crne Gore) i zatražila od države da ga povuče iz procedure, dok je CPC pozdravila rješenja zakonodavca najavljujući svoje primjedbe.
U Islamskoj zajednici smatraju da je zakon "loš", dok je Katolička crkva najavila da će dostaviti svoje sugestije.
SPC: Javnost je uznemirena zbog nacrta
“Novi proceduralni propust Ministarstva za ljudska i manjinska prava na okruglom stolu u Bijelom Polju jasno ukazuje na veliko uznemirenje javnosti zbog zadiranja u osjetljivu oblast ljudskih prava, a posebno prava na slobodu vjeroispovijesti, i nepobitno dokazuje neodrživost predloženih rešenja u Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti”, navodi se u saopštenju Mitropolije.
Predstavnici Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhija budimljansko-nikšićke, Zahumsko-Hercegovačke i Mileševske danas su se, kako su saopštili, odazvali pozivu ministra za ljudska i manjinska prava, Suada Numanovića za učešće na okruglom stolu u Bijelom Polju u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti.
“Naši predstavnici imali su namjeru da na okruglom stolu, koji je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, iznesu agrumentovane primjedbe na Nacrt zakona i ukažu na protivpravnost i neodrživost predloženih rešenja”, pojašnjeno je u saopštenju.
Oni su podsjetili da je zvanični organizator okruglog stola Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i da taj resor snosi moralnu i zakonsku odgovornost za javni skup koji je organizovao.
“Ministarstvo je, kao i svi mi, imalo priliku da se blagovremeno upozna sa činjenicom da je predloženi propis izazvao ogromno interesovanje najšire javnosti te je bilo prirodno da za održavanje skupa obezbijedi veću i adekvatnu salu za održavanje javne rasprave”, navodi se u saopštenju.
Zbog tog propusta Ministarstva, kako se dodaje, više stotina građana je ostalo izvan prostorije koju je taj resor odredilo za održavanje skupa.
“Veliki broj građana koje je na javnu raspravu javno pozvalo Ministarstvo je bio onemogućen da ostvari svoje pravo na učešće u radu okruglog stola tokom javne rasprave o Nacrtu zakona”, ukazali su iz Mitropolije.
Ministarstvo je, kako su podsjetili, kao organizator tog javnog skupa na više mjesta i više puta objavljenim javnim pozivom pozivalo i pozvalo građane i druge organizacije da se odazovu pozivu za učešće na okruglim stolovima i javnoj raspravi.
“Iz tih razloga, apsolutno je jasno da odgovornost za organizaciju i održavanje reda na okruglom stolu u Bijelom Polju isključivo snosi Ministarstvo”, kaže se u saopštenju.
Crkva, kako je ocijenjeno, nema mogućnosti da utiče na spontanu reakciju građana na javnoj raspravi u Bijelom Polju.
Iz Mitropolije su ukazali da treba imati u vidu da na javnoj raspravi nijesu bili prisutni samo pravoslavni vjernici srpske pravoslavne crkve SPC), nego građani različitih vjeroispovijesti i opredjeljenja.
“Građani su na svoj način iskazali svoj odnos prema pokušaju grubog zadiranja u njihova vjerska osjećanja i zloupotrebu tih osjećanja u političke svrhe”, saopšteno je iz Mitropolije.
Oni su posebno istakli da nije došlo do fizičkih napada i da su sveštenici SPC-a pribrano i dostojanstveno štitili red i mir na skupu.