Demokratska partija socijalista (DPS) nema podršku većine građana, dok opozicione snage, bez Pozitivne Crne Gore, podržava 45 odsto ispitanika, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja Građanskog pokreta Ujedinjena reformska akcija (URA).
Tim nezavisnih stručnjaka, koje je URA okupila, u junu je uradio istraživanje na reprezentativnom uzorku od 1.250 ispitanika iz cijele Crne Gore.
Potpredsjednica URA-e Božena Jelušić saopštila je na konferenciji za novinare da su obrađeni podaci veoma ohrabrujući, ne samo za URU, već i za sve kojima su cilj progresivne političke promjene u Crnoj Gori.
„Na osnovu rezultata i ovog istraživanja, URA želi da upozna javnost da DPS nema većinu. Na drugoj strani, opozicione snage (bez Pozitivne koja je jasno nagovijestila kurs saradnje sa DPS) imaju 45 odsto podrške građana“, rekla je Jelušić.
Ona je saopštila da DPS podržava od 38 do 41 odsto građana, dok Pozitivna, kako je rekla, ima vrlo mali procenat podrške, ispod cenzusa.
Prema njenim riječima, novoformirane snage – URA, Demos i Demokrate uživaju trenutno podršku 35 odsto građana, a trenutna snaga URE je 9,2 odsto, sa tendencijom daljeg rasta, „naročito nakon dešavanja u Socijaldemokratskoj partiji (SDP) i najave Pozitivne da im nije daleka saradnja sa DPS, ali i činjenice da značajan procenat dosadašnjih birača DPS-a u Građanskom pokretu prepoznaje alternativu“.
Ona je naglasila da je istraživanje rađeno prije raskola u SDP-u i prije, kako je kazala, jasnih naznaka zaokreta Pozitivne ka DPS-u. „Ova dva događaja su snažno potvrdila uočene trendove iz pomenutog istraživanja“.
Na pitanje da li ima procjenu koliko novoformirane partije mogu napredovati do narednih izbora, Jelušić je kazala da iz URE, prema sadašnjim podacima, očekuju trend rasta na svim nivoima.
Jelušić je, upitana da li očekuje da će se SDP prikloniti URI, kazala da u SDP-u, gledajući strukturu njihovih glasača koja je okrenuta građanskoj profilaciji, postoje rezerve.
„Neće biti potrebe baš toliko birati između dva stoga sijena jer mislim da ovdje postoji alternativa i da sigurno ima izuzetno građanski orjentisanih glasača kojima je, prije svega, na srcu dobrobit Crne Gore“, poručila je ona.
Prema njenim riječima, SDP, posmatrano prije raskola, ima podršku oko tri do četiri odsto podrške građana.
Jelušić je saopštila da analiza profila birača u okviru reprezentativnog uzorka ukazuje da je u značajnom dijelu opozicionog tijela došlo do snaženja građanske orijentacije birača.
„Ti podaci posebno ohrabruju jer otkrivaju „rezerve“ povjerenja građana i potencijal za zdrav i progresivan građanski aktivizam“, kazala je Jelušić.
To je, kako je rekla, važno zato što takozvani društveni kapital naše zajednice nije visok, zbog toga što su slabi odnosi povjerenja među građanima na nivou svih društvenih zajednica izuzev porodice, što je slaba inicijativnost građana i spremnost da se radi i ulaže u zajednicu i opšte dobro.
Prema njenim riječima, ono na šta svakako treba obratiti pažnju su rezultati značajni za sve partije kojima je programsko opredjeljenje dobrobit građana i ravnopravan pristup mogućnostima.
„Snažna opomena koja obavezuje stranke su pokazatelji prema kojima 41,88 odsto građana smatra da se Crna Gora kreće pogrešnim putem, u odnosu na 35,12 koji misle da se kreće pravim putem, čak 85 odsto građana je veoma zabrinuto ili zabrinuto za mlade i njihovu budućnost“, rekla je Jelušić.
Istraživanje je pokazalo da 54,45 odsto građana misli da sadašnja vlast prije svega zastupa moćne i bogate, a ne obične građane, sa tim se uglavnom slaže još 21,40 odsto, dok se 18 odsto građana sa tim uglavnom ili nimalo ne slaže.
„Da nacionalna politika treba da slijedi međunarodne demokratske uzore misli 78 odsto građana, dok se sa tim ne slaže 14,3 odsto“, kazala je Jelušić.
Ona je saopštila da je URA tom istraživanju pristupila da bi izbjegla bilo kakve lažne slike o realnom odnosu političkih snaga i o najznačajnijim problemima koji se ukazuju upravo kroz odnos tih snaga.
„Rezultati ukazuju da se formirala jedna nova i ohrabrujuća politička realnost i to nas navodi da pozovemo sve istinske opozicione snage da, nakon najnovijih dešavanja u vlasti koja ostaje bez legitimiteta i haotičnog stanja u vladajućoj koaliciji, budu mudre i posvećeno počnu da traže najoptimalniji model saradnje koji će dovesti do ostvarenja cilja – političkih promjena kao uslova za zaustavljanje pljačke i rasipanja crnogorskih resursa“, kazala je ona.
Prema riječima Jelušić, očito narasta svijest da treba da se prekine dalje urušavanje crnogorske ekonomije i da se započne njen postepeni i sigurni razvoj
„Sva je prilika da su građani vidjeli da su od „liderstva u regionu“ dobili tek beznačajne mrvice, rast nezaposlenosti i podizanje linije siromaštva, prijeteću besperspektivnost i iseljavanje. Zato je vrijeme da se ozbiljno i posvećeno radi na povećanju standarda građana, na izgradnji stabilnog društva koje počiva na istinskoj vladavini prava i ozdravljenju institucija urušenih višedecenijskom partitokratskom praksom“, saopštila je Jelušić.
U istraživanju je, kako je rekla, vidljiv i rejting DPS i ostalih stranaka, a u dobroj mjeri i „profil“ potencijalnih glasača tih partija. „Vidljivo je da se u značajnom dijelu opozicionog bloka ublažuju etničke i religijske „granice“, što suštinski ukazuje na snaženje građanske orijentacije među glasačima“.
„Zbog toga je izuzetno važno da se naredni izbori održe po novim izbornim zakonima, a država mora obezbijediti uslove za njihovu implementaciju, što je jedan od ključnih kriterijuma za prijem u Evropsku uniju. Ne manji razlog je vraćanje povjerenja građana u izborni proces, kao jedan od temeljnih preduslova društvenog kapitala zajednice“, kazala je Jelušić.