Stručnjak za telekomunikacije i sudski vještak Predrag Boljević tvrdi da se struja ne može krasti pomoću telefonske aplikacije, a da EPCG to ne zna. Takođe, objašnjava šta rizikuje onaj ko ovako nešto pokuša...
"Istog trenutka kad bi pokušali da se igrate sa ulaznim interfejsom digitalnog brojila informacioni centar Elektroprivrede Crne Gore dobio bi alarm da neko neovlašćeno pokušava pristupiti jednoj od komponenti informacionog sistema. Ovo je istina koju bi svi koji bi nešto slično pokušali trebalo da znaju", objasnio je Boljević za Dnevne novine.
Građanin koji bi ovo i pokušao sebe bi doveo u situaciju koja bi ga mogla koštati slobode, novca kao i urednog snabdijevanja električnom energijom.
"Možda ovim činom građanin kratkoročno ima neke koristi, ali dugoročno ima veliku štetu. Pitanje je da li će i novi snabdjevač, koji će se jednog dana pojaviti u Crnoj Gori, pristati da se kocka sa vama ako kažete da vas je prethodno isključila EPCG", zaključio je Boljević.
Sistem daljinskog mjerenja koji se implementira u Crnoj Gori predstavlja jedan od najsavremenijih modela daljinskog mjerenja koji su trenutno dostupni na svjetskom tržištu, kazali su iz EPCG.
Iz Elektroprivrede ističu da je svaka neovlašćena radnja na brojilima i instalacijama vrlo rizična, pa potrošači koji se ovim krivičnim radnjama bave dovode u opasnost ne samo svoju bezbjednost, već i bezbjednost svojih porodica i imovine.
Sudski vještak Mišo Ostojić objasnio je da će potrošač za svaku zloupotrebu u smislu kršenja pravila oko isporuke električne energije ili mjerenja odgovarati.
„Kada je u pitanju ova informacija da se telefonima vraćaju stanje na brojilima, tu treba skrenuti pažnju potrošačima da se podaci iz brojila prenose do koncentratora u trafostanici preko energetskih vodova. I ne postoji mogućnost da se pristupi mobilnim telefonom", rekao je Ostojić.
Prema njegovim riječima, od koncentratora iz transformatorske stanice, pa dalje do baze podataka EPCG informacije se prenose preko interneta.