Predstavnici 18 bošnjačkih organizacija iz Evrope i SAD, pozvala je predsjednika Filipa Vujanovića i premijera Mila Đukanovića da po pitanju Sutorine, kako su naveli, “ne daju nezrele politikantske i destruktivne izjave”.
“Ako je hrvatsko poluostrvo Prevlaka, koje se nalazi u blizini bosanske Sutorine, predmet buduće arbitraže između Crne Gore i Hrvatske, zašto se radi dobrosusjedskih odnosa Crne Gore i BiH i „slučaj Sutorine“ ne bi riješio na isti način. U svakom slučaju vrijeme je da ratno rukovodstvo Crne Gore svojim građanima položi račune”, navodi se u saopštenju koje potpisuju predstavnici 18 organizacija Bošnjaka iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, prenio je Blic Crna Gora.
Predstavnici 18 bošnjačkih organizacija dali su punu podršku akademskoj zajednici na čelu sa Suadom Kurtćehajićem, koji su aktuelizovali pitanje Sutorine.
U saopštenju se navodi da su time” dali do znanja da će se članovi akademske zajednice sa građanima i patriotama BiH boriti svim demokratskim i pravnim sredstvima za dokazivanje granice i razgraničenja u predjelu Sutorine, ali i na svakom dijelu teritorije BiH”.
“To je garancija susjednim državama da BiH nema iretenzije prema bilo čijoj teritoriji, ali i da ne da svoje”, naglašava se u saopštenju u kojem se apeluje i na zastupnike u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH da “pokažu više intelektualne i političke zrelosti, da 27. februara donesu ispravan politički i patriotski stav o Sutorini, povodom rezolucije koju je predložio Denis Bećirović”.
“Time će pokazati i susjednim državama da se mir u regionu ne može održavati samo na uštrb BiH. Isto tako da su dobrosusjedski odnosi mogući samo uz uzajamno poštovanje suvereniteta i integriteta svih država u regionu, uključujući međudržavne granice. Bosna i Hercegovina je međunarodno priznata država sa svim pravima i obavezama. Tražiti svoje ne znači uzimati tuđe. Ono što je bosanskohercegovačko ne može biti crnogorsko”, navodi se u saopštenju.
Predstavnici bošnjačkih organizacija kritikovali su i pojedine intelektualne krugove u BiH koji se protive usvajanju rezolucije o Sutorini.
“Jasno je, svjesni i savjesni politički predstavnici i akademska zajednica i građani BiH ne traže Sveti Stefan, nego da se na civilizovan način riješi pitanje Sutorine”, navodi se u saopštenju u kojem se zaključuje da Sutorina treba da bude predmet arbitraže, odnosno međunarodne pravne instance.