U Crnoj Gori je, prema procjeni Evropske agencije za životnu sredinu, u 2011. godini prijevremeno umrlo 513 osoba, zbog izloženosti suspendovanim česticama i ozonu.
U tok dokumentu piše i da je tokom 2012. godine u Pljevljima zabilježeno 217 prekoračenja graničnih vrijednosti za suspendovane čestice PM10. Bila je izuzetno visoka i srednja koncentracija u toj godini - čak 90 rg/mZ, prenijeli su današnji mediji.
Zbog tog podatka, Pljevlja su u grupi najzagađenijih mjesta u Evropi. Na kvalitet vazduha najviše su uticale emisije koje su rezultat sagorijevanja uglja u termoelektrani i u domaćinstvima.
U izvještaju Alijanse navodi se da je kvalitet vazduha u mnogim gradovima Crne Gore velika briga, te da mjerenja pokazuju da građani udišu vazduh koji se smatra štetnim po zdravlje.
Koncentracija PM10 u 2012. bila je 52 rg/mZ , što je znatno više od limita koje je Evropska unija postavila u cilju zaštite zdravlja. Tokom 2013. godine, 65 odsto stanovništva u urbanim i urbanoindustrijskim mjestima bilo je potencijalno izloženo koncentracijama zagađivača iznad referentnog nivoa, piše u izvještaju.
NVO "Breznica" iz Pljevalja zatražila je ranije da se u tom gradu uvede vanredno
stanje. Iz nekih opozicionih političkih partija su, takođe, zatražili da se tokom zime obustavi rad Termoelektrane u Pljevljima, koja se smatra glavnim zagađivačem vazduha.
Od Vlade Crne Gore zatraženo je da Pljevljaci dobiju popust za potrošnju električe struje, sve do kraja aprila, da bi se tako podstakli na grijanje termoakumulacionim pećima. To bi, kako je objasnila organizacija "Breznica", smanjilo ispuštanje velikih količina otrovnog dima iz kuća i stanova u vazduh, jer se Pljevljaci najčešće griju loženjem uglja.
Pored zagađenja vazduha, od početka decembra u Pljevljima nema ni pitke vode. Na tri izvorišta sa kojih se grad snabdijeva, kako su inspekcije utvrdile, voda je zamućena i bakteriorolški neispravna za piće. Čak, kako je saopšetno, nije odgovarajuća ni za kupanje.
Ispravna voda se u Pljevljima jedino može natočiti na jednoj česmi u Milet bašti, gdje dolazi veliki broj građana. Pljevljak Nenad Miletić početkom ove godine pokrenuo peticiju da lokalni parlament donese odluku da najveći zagađivači u tom gradu izdvajaju sredstva za liječenje građana oboljelih od kancera, ali peticija nije dobila veću podršku njegovuih sugrađana.