Naučnici su iznijeli novu teoriju zbog koje vjeruju da je Veliki prasak prije 14 milijardi godina stvorio dva svemira: jedan je kao odraz drugog u ogledalu.
Jedna od najvećih naučnih zagonetki je kako i zašto vrijeme teče unaprijed. U pokušaju da konačno riješe ovu misteriju naučnici su došli do nove teorije.
Dakle, vjeruju da je Veliki prasak prije 14 milijardi godina stvorio dva svemira, jedan je kao odraz drugog u ogledalu.
To znači da ako se vrijeme u našem svemiru kreće prema napred, u drugom se možda kreće unazad, tvrde naučnici koji su sproveli istraživanje.
Oni su analizirali kompjutersku simulaciju 1000 čestica pod uticajem Njutnovog zakona gravitacije, sa fokusom na dinamičkom ponašanju i udaljenosti između čestica.
Otkrili su da, bez obzira na veličinu i količinu, svaka konfiguracija čestica će prerasti u ono što je poznato kao skala niske složenosti.
One se zatim šire ka spolja u oba smjera, stvarajući dvije različite, i suprotne „strjelice vremena“.
Gravitacija zatim povlači čestice u veću i složeniju vremensku strukturu, čiji je model ekvivalentan galaksijama sa zvijezdama i planetarnim sistemima. Odatle, standardni termodinamički protok vremena može se manifestovati i odvijati na svakoj od dvije staze, koje se razilaze.
„Drugim riječima, model ima jednu prošlost, ali dvije budućnosti“, objasnio je Džulijan Barbour, jedan od istraživača sa Univerziteta Oksford.
Jedna stvar je sigurna - riječ je o istraživanju koje bi moglo promijeniti način na koji razmišljamo o svemiru, prenosi RTS.