Završena druga "Parada ponosa" u Podgorici u kojoj su učestvovali i gradonačelnik Slavoljub Stijepović, ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović, šef Delagacije EU u Podgorici Mitja Drobnič, rektor UCG Radmila Vojvodić...
Druga "Parada ponosa" u Podgorici prošla je bez najmanjeg incidenta, uz veliku medijsku pažnju, znatno veći broj predstavnika političkog establišmenta nego prošle godine ali i mali broj učesnika među kojima je najpoznatije lice sa estrade bila hrvatska pjevačica Marina Perazić.
Izvor: mondo.me
Prema informacijama iz Uprave policije uoči "Parade ponosa" privedeno je nekoliko osoba zbog navodne namjere da napadnu učesnike Parade. Kod njih su pronađene fantomke, metalne šipke i tzv. boksevi.
Nakon završetka "Parade ponosa" organizatore su maricama odveženi sa mjesta održavanja manifestacije.
Šef Delagacije EU u Podgorici Mitja Drobnič pohvalio je organizaciju druge "Parade ponosa" u glavnom gradu Crne Gore. Ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović ocijenio je da je Parada prošla bez problema i najavio da će Vlada i dalje raditi na stvaranju jednakih mogućnosti za sve građane.
"Podgorica je pokazala da je tolerantan i evropski grad, i da su građani Podgorice pokazali da su otvoreni, tolerantni i mudri", rekao je gradonačelnik Slavoljub Stijepović.
Direktor NVO Kvir Montenegro Danijel Kalezić rekao je da je danas "najsrećniji čovjek na svijetu" i poželio da na Povorci ponosa 2015. bude više okupljenih i da šetnja bude i Ulicom Slobode.
Izvor: mondo.me
Druga „Parada ponosa“ u Podgorici održana je pod sloganom „Tradicionalno ponosni“. Zaštitini znag ovogodišnje "Povorke" bila je žena sa maramom i brkovima. Prošle godine zaštitni znak bili su samo brkovi.
Prva „Parada ponosa“ u glavnom gradu Crne Gore održana 20. oktobra prošle godine, prošla je uz dosta incidenata. Uoči ovogodišnje šetnje pripadnka LGBT zajednice na ulicama Podgorice nisu primijećene grupe koje se protive „Paradi ponosa“.
Izvor: mondo.me
Iako su organizatori iz Kvir Montengro očekivali masovniji odziv, u povorci se našlo svega 200 ljudi, uključujući i predstavnike političkog establišmenta iz vlasti.
Učesnici povorke nosili su zastave duginih boja i šarene balone, kao i transparente na kojima je pisalo “Oj svijetla majska zoro, LGBT Crna Goro”, "Ljubi me brzo, šetam”...
Izvor: mondo.me
Kolonu je pratio veliki broj novinarskih ekipa. Čitav događaj obezbjeđivalo je više od 1.800 uniformisanih i preko 200 policajaca u civilu.
Među učesnicima parade nije primijećen nijedan opozicioni političar. U koloni su bili i rektor Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić i lider Liberalne partije Andrija Popović.
Izvor: mondo.me
Manifestacija je završena oko 12:45 mini koncertom Marine Perazić.
Po centralnim gradskim ulicama od ranih jutarnjih sati bilo je postrojeno jako policijsko obezbjeđenje.
Izvor: mondo.me
Ulazak u osiguranu zonu bio je omogućen do 11 sati. Učesnici parade i pripadnici medija su prilikom ulaska u zonu morali da prođu kroz dvije kontrole.
Izvor: mondo.me