Da li se i kako iz policijskih baza i tužilačkih foldera uništavaju materijali o prisluškivanju i praćenju građana koji nisu korišćeni kao dokazna građa u sudskim postupcima, nadležni skrivaju od javnosti, pišu Dnevne novine.
Dnevne novine podsjećaju da nadležni nikada nisu javno saopštili koliko se često pribjegava ovim mjerama, da li se materijali redovno uništavaju, kao ni koliko je od njih osnovano, a koliko je korišteno bez osnova. VDT Ivica Stanković je u razgovoru za podgorički dnevnik rekao da postoje zakonski razlozi koji u određenim slučajevima dozvoljavaju neobavještavanje građana o mjerama koje su nad njima sprovođene.
List navodi da crnogorsko pravosuđe, po riječima upućenih, ne pamti da je sudija za istragu ikada pozvao građanina i predočio mu da su nad njim sprovođene mjere tajnog nadzora. Ukoliko neko zapita za razlog takvog postupanja, nadležni će se pozvati na odredbu ZKP-a u kojoj stoji da se osoba koja je bila praćena ili prisluškivana neće o tome obavijestiti „ako postoji osnovana bojazan da bi obavještavanje lica ili uvid u dobijeni materijal moglo da predstavlja ozbiljnu opasnost po život i zdravlje ljudi ili bi moglo ugroziti neku od istraga koje su u toku ili iz drugih opravdanih razloga".
Da li su zaista sva prisluškivanja bila opravdana, niko od nadležnih do sada nije javno saopštio. Stoga je poslanica Pozitivne Azra Jasavić odlučila da im postavi konkretna pitanja.
“Već naredne sedmice ću uputiti poslaničko pitanje Vrhonom državnom tužiocu i predsjednici Vrhovnog suda kojim ću tražiti dostavljanje statističkih podataka o broju određenih mjera tajnog nadzora, koliko je građana obaviješteno da su nad njima takve mjere sprovođene i u koliko je slučajeva tako pribavljen materijal uništen", najavila je ona, dodajući da su zloupotrebe očigledne te da je za to najveći krivac Tužilaštvo.