Džihadisti Islamske države više ne trebaju bogati donatori iz Persijskog zaliva, od krijumčarenja nafte, trgovine ljudima, krađe i iznude sada dnevno zarađuju više od tri miliona dolara, navode američki obaveštajci.
Veliki prihodi jedan su od razloga za zabrinutost američkih zvaničnika, mada ne postoje podaci da ova grupa planira napade na SAD.
Islamska država zauzela je velike delove Sirije i Iraka i kontroliše 11 naftnih polja u obe zemlje. Prodaje naftu i drugu robu starim krijumčarskim kanalima u zemljama protiv čijih vlada se bori - u kurdskim oblastima na severu Iraka, u Turskoj i Jordanu, kažu analitičari.
Američki obaveštajni podaci navode da te vlade nisu umešane u krijumčarenje nafte, ali Obamina administracija vrši pritisak na njih da učine više na suzbijanju islamista.
Pripadnici Islamske države prodaju naftu u cisternama po ceni od 25 do 60 dolara za barel čija je tržišna cena preko sto dolara. Profit od nafte prelazi tri miliona dolara dnevno, kaže Luaj al-Kateb, stručnjak Brukings instituta u Dohi.
Džihadisti takođe zarađuju na stotine miliona dolara od šverca antikviteta iz Iraka koje prodaju u Turskoj, kao i milione dolara od trgovine ljudima, pre svega žena i dece koje prodaju kao seksualno roblje.
Islamska država ostvaruje prihod i od iznuda, otkupnina za otete taoce, kao i krađa iz gradova koje je zauzela, kažu analitičari.
"Njihove finansijske aktivnosti podsećaju na aktivnosti jedne mafijaške organizacije. Dobro su organizovani, sistematski i sprovode svoje namere putem zastrašivanja i nasilja", kaže jedan drugi obaveštajni službenik.