Meteorolozi upozorili da je zbog nestabilnosti atmosfere moguć razvoj olujno-grmljavinskih oblaka, piše Blic Crna Gora.
Branko Micev, načelnik Centra za analizu i prognozu vremena u Hidrometeorološkom zavodu, kaže za Blic, da se Crna Gora nalazi u zoni koja odvaja veoma topli i veoma hladni dio Evrope.
„Svjedoci smo visokog indeksa nestabilnosti atmosfere i u takvim slučajevima velika je vjerovatnoća da dođe do razvoja olujno-grmljavinskih oblaka na području Balkanskog poluostrva. Upravo to se i desilo u noći između četvrtka i petka kada je nekoliko sati padala kiša uz jaki olujni vjetar i grmljavinu“, kaže Micev.
On dodaje da je situacija ovih dana specifična i u okruženju.
„Sve je to posljedica velike termičke asimetrije između hladnije sjeverozapadne i veoma tople jugoistočne Evrope. Ove godine dešavaju ekstremne količine padavina u junu“, kaže Micev i podsjeća je da je prije nekoliko dana oboren rekord u padavinama u Ulcinju, kada su oštećeni brojni restorani i kućice na Adi Bojani.
Za nekoliko sati na području Šavnika palo je 30 litara vode po kvadratnom metru, u Podgorici 23 litra, Cetinju 26 litara, što su količine koje nijesu uobičajene. U toku jutra 17. juna izmjereno je 120 litara padavina po kvadratu u Ulcinju, što je rekord dnevne količine padavina u posljednjih 65 godina. U ovom mjesecu u Ulcinju, do sada, palo je 211,6 litara, što je četiri puta više u odnosu na prosjek.
„Na području Podgorice ove godine u junu palo je 125 litara kiše, što je 50 odsto više od uobičajenog. Jul će donijeti lijepo vrijeme, koje će biti ispresijecano kratkotrajnim kišnim talasima“, kaže Micev.
Katarina Stefanović iz Sektora nacionalnog centra za klimatske promjene RHMZ Srbije kaže da će jakih oluja biti sve više zbog klimatskih promjena.
„Porast temperature od jedan stepen zbog klimatskih promjena dovodi do povećanja koncentracije vodene pare u atmosferi za šest do sedam odsto, što su povoljni uslovi za pojave jačih nepogoda pljuskovitog i vjetrovitog karaktera“, kaže Stefanovićeva.
Aleksandar Perović iz ekološkog pokreta OZON kaže da su više puta ukazivali na to da je neophodna planska obnova šume topola na izletištu Krupac, gdje se održava Lake fest.
„Ukazivali smo i nedavno na loše stanje stabala topola i krenuli u izradu Elaborata revitalizacije. Nesavjesni odnos nadležnih i bahat odnos prema pitanjima životne sredine doveo nas je u situaciju da su potencijalno bili ugroženi i životi, da su se igrom slučaja na tom prostoru nalazili kamperi“, rekao je Perović za Blic Crna Gora.