Nakon što je generalni sekretar Alijanse, Anders Fog Rasmusen, saopštio jutros da Crna Gora ove godine neće biti pozvana u NATO, opozicija traži smjene u resornim ministarstvima.
On je pozvao i Socijademokratsku partiju (SDP) da, zbog ovakve odluke Alijanse, napusti vladajuću koaliciju.
Medojević je podsjetio na izjavu lidera SDP-a, Ranka Krivokapića, koji je, kako je naveo, ranije rekao da, ukoliko Crna Gora ne dobije poziv za članstvo, to može biti krupan razlog da SDP preispita opstanak u koaliciji sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).
Prema njegovim riječima, DPS nije uspjela da ostvari dva ključna strateška cilja, evropske i evroatlantske integracije, jer je, kako je naveo, na oba fronta došlo do zastoja isključivo zbog neprihvatljive i nedemokratske politike vlasti.
„SDP sada ima dodatan argument da prelomi kada je u pitanju formiranje lokalne vlasti u Podgorici i drugim opštinama gdje to zavisi od te partije ili koalicije Evropsko lice, kako bi se u Crnoj Gori formirala široka demokratska koalicija koja će sprovesti nužne reforme“, kazao je Medojević.
On je saopštioo da, uprkos tome što su velika sredstva utrošena i činjenicu da su neke države članice bile spremne da se Crnoj Gori da poziv za članstvo, napredak nije postignut u ključnim stvarima, kao što je reforma bezbjednosnih službi, borba protiv transnacionalnih narko kartela i korupcije na visokom nivou, kao kad je u pitanju javna podrška članstvu.
Prema njegovim riječima, nedobijanje pozivnice za NATO je „tragični kolaps politike dvostrukIh igara sa Rusijom“, kazao je Medojević.
On je rekao da su se pogoršali važni ekonomski odnosi sa Rusijom, uvođenjem sankcija toj zemlji.
“A sa druge strane dobili smo vrući šamar od demokratskog Zapada, sa konstatacijom da ovakva Crna Gora, sa režimom Đukanovića, ne može biti članica NATO-a“, rekao je lider PzP-a, partije koja se zalaže za ulazak zemlje u NATO.
U Crnoj Gori nijesu ostvarene potrebne reforme za članstvo u NATO, koje se tiču vladavine prava i sektora odbrane, i zato je odluka Alijanse da ne uputi poziv očekivana, smatra član Odbora za bezbjednost i odbranu Predrag Bulatović.
"Za mene je ovakav stav NATO-a očekivan, zato što, ako se objektivno mjere učinci Crne Gore onda ona, kada je u pitanju aktivnost Vlade nije ispunila ono što je neophodno. Riječ je o tome da ne funkciniše vladavina prava i nijesu ostvarene reforme u toj oblasti", kazao je Bulatović agenciji MINA.
On smatra da je neophodni minimum, da ostavke podnesu i da se izvrši smjena, prije svega potpredsjednika Vlade i ministra spoljnih poslova i evropskih integracija Igora Lukšića i njegovog tima, na čelu sa nacionalnim koordinatorom za NATO, Nebojšom Kaluđerovićem.
Bulatović je ukazao da ni sektor odbrane nije reformisan, prije svega njegove službe, konkretno Agencija za nacionalnu bezbjednost.
"Najveći nedostatak je što borba protiv organozovanog kriminala i korupcije, posebno korupcije na visokom nivou, nije vidljiva i nema realnih rezultata. To znači da je očigledno da su mnogi u Crnoj Gori koji su bili ili jesu na državnim i lokalnim funkcijama zloupotrebljavali položaj i nema pokrenutih suštinskih procesa na tom planu", rekao je on.
Prema riječima Bulatovića, država koja na taj način funkcioniše i u kojoj izbori nisu demokratski, gdje se zloupotrebljavaju državni resursi u izborne svrhe, nije ispunila kriterijume i zato je odluka Alijanse očekivana.
"To je bio strateški cilj Vlade, i poziv za Crnu Goru očigledno neće do kraja 2015.godine biti u razmataranju NATO-a. Zato se sada postavlja nekoliko pitanja-da li će Vlada, koja nije ostvarila starteški cilj i kome je podredila značajnu kampanju podnijeti ostavku", naveoje on.