Iz DPS-a reagovali na optužbe pojedinih medija da su podržali „medijski glib“ u Crnoj Gori.
U reagovanju se dodaje da se ova partija protiv laži i podmetanja u medijima borila isključivo raspoloživim zakonskim mogućnosti, od demantija do građanskih parnica pred nadležnim sudovima.
„Naš stav je istovjetan kada mediji pišu o bilo kojoj drugoj javnoj ličnosti ili političkoj partiji – u slučaju objavljivanja bilo kakve neistine, postoje zakonski i institucionalni mehanizmi za dokazivanje prava i pravde“, navodi se u saopštenju.
Iz DPS ističu da su takav stav partije Vijesti „pokušale da pretvore u laž“, pripisijući stranci podršku „medijskom glibu“.
„Naš odnos prema svakoj vrsti „medijskog gliba“ je istovjetan, pa i prema onom koji svakodnevno kreiraju upravo „Vijesti“, „Dan“ i „Monitor“, čime su otvorili prostor i u svoje medijsko blato uvukli dobar dio ostalih medija. Dok je dekriminalizovanjem klevete samo DPS bila meta neistina i nekontrolisane najezde tzv. nezavisnih medija, to pravo se branilo slobodom iznošenja javnih stavova. Međutim, kada otvorenost našeg medijskog tržišta iskoristi neko da degutantno saopšti moguća saznanja o nekome ko ne pripada vladajućim strukturama, odmah se javlja potreba za preispitivanjem zakonskih rješenja o slobodi medija“, poručili su iz DPS-a.
U saopštenju se dodaje da DPS u slučaju pisanja Informera o Vanji Ćalović nema apsolutno nikakav interes da se svrstava na bilo čiju stranu.
„Smatramo da bi bilo kakav naš stav prema Vanji Ćalović u ovom slučaju ukazivao na potvrdu autentičnosti opskurnog snimka. Nemamo namjeru da se bavimo dokazivanjem istinitosti ili laži u ovom slučaju, već za to postoje nadležne institucije i nezavisni eksperti. Smatramo da je slučaj zavrijedio toliku pažnju javnosti da bi podrazumijevao akciju nadležnih državnih organa i odgovor koji javnost očekuje. Ako je u pitanju falsifikat onda kreatori moraju odgovarati,a ako je istina onda je ona diskvalifikujuća za javno djelovanje od strane aktera snimka“, navodi se u saopštenju.
Iz DPS-a poručuju da su „bezbroj puta ukazivali na nepoštovanje profesionalnih i etičkih standarda u medijima“.
„Posebno kada je riječ o pretjeranom i nedozvoljenom zalaženju u najdublju intimu građana Crne Gore, bez obzira na to da li je riječ o ljudima koji nijesu javne ličnosti ili o onima koji se nalaze na funkcijama. Ti naši apeli su, bez izuzetka i bez obzira na to što su bili zasnovani na smjernicama Kodeksa novinara Crne Gore, proglašavani za „napade na slobodu medija“. Nikada se niko, pa ni Skupština Crne Gore, nije temeljno pozabavio tim pitanjem niti osudio takav način medijskog izvještavanja, mada je pisanje pojedinih medija dovodilo do gubitaka ljudskih života i razaranja čitavih porodica“, navodi se u saopštenju.
Iz DPS su podsjetili da je „osnovno načelo rada medija i novinara objektivno, nepristrasno i istinito izvještavanje, ne samo u Crnoj Gori, već u svim civilizovanim državama na svijetu“.
„Nemamo namjeru da se stavljamo u poziciju moralnih sudija ni u slučaju pisanja medija ni u slučaju dokazivanja autentičnosti bilo kakvih snimaka. Principijelno ćemo do kraja biti isključivo na strani istine i garantovanih medijskih sloboda“, zaključuje se u saopštenju.