Zvaničnik američke Centralne komande se, kako izvejštavaju mediji, sastao sa zvaničnicima talibana u Dohi u Kataru i postigao dogovor koji će omogućiti nastavak američke evakuacije sa aerodroma u Kabulu, bez ometanja militantnih snaga.
Agencija AP izvijestila je u ponedjeljak da se general Frenk Mekenzi sastao sa talibanskim liderima i izrazio obećanje SAD da će na sve pokušaji da se zaustavi evakuacija ili nanese štetu američkom osoblju na aerodromu biti ogovoreno silom, prenosi Independent.
Talibani su se navodno složili da neće ometati evakuaciju, rekao je zvaničnik.
Američka vojska je navodno ubila dva naoružana muškarca na aerodromu u Kabulu u posljednjih nekoliko sati tokom evakuacije, a izvještaji u vijestima ukazuju na to da je ukupno sedam poginulo, dvojica naoružanih pojedinaca navodno su bili dio ogromne gomile koja je preplavila aerodrom pošto su otkazani komercijalni letovi i viđeni očajni civili koji su se držali za američke vojne avione pokušavajući da izađu na asfalt.
Crowds of people desperate to escape Afghanistan stormed Kabul’s international airport, rushing onto the tarmac.
— The New York Times (@nytimes)August 16, 2021
People clung to the sides of military planes, even as one taxied down the runway, in a bid to flee as the Taliban takes control.https://t.co/BMfaEkDykrpic.twitter.com/WkX0JQx3io
Zvaničnik Pentagona vratio je novinare na izjavu predsjednika Džoa Bajdena u subotu, prije pada Kabula, na pitanje da li su se talibani složili da se ne miješaju u evakuacije. Bajdenova izjava nije odgovorila na to pitanje.
Brzi pad glavnog grada dogodio se samo nekoliko sati nakon što su talibanske snage preuzele kontrolu nad posljednjim od afganistanskih udaljenih velikih gradova, dovodeći militantnu grupu u gotovo potpunu kontrolu nad zemljom.
Razvoj je bio veliki neuspjeh tokom skoro dvije decenije američke okupacije i stvarnost koju je predsjednik Bajden prošlog mjeseca porekao da su njegovi obavještajni zvaničnici rekli da će se vjerovatno ostvariti.
Pad Kabula očigledno je iznenadio Bajdenovu administraciju, jer je američko osoblje bilo prisiljeno da evakuiše američku ambasadu u glavnom gradu putem helikoptera do obližnjeg aerodroma, gdje su čekali let iz zemlje.
Hiljade avganistanskih građana koji su tokom rata služili kao prevodioci ili pomoćnici američkih snaga i dalje se nalaze u okrugu nadajući se prijemu u SAD ili druge zemlje, iako je njihova budućnost sada neizvjesna.