Florida Kiz (Florida Keys) će ove i sledeće godine biti preplavljena sa više od 750 miliona genetski modifikovanih komaraca, uprkos protivljenju lokalnog stanovništva i udruženja za zaštitu životne okoline.
Lokalne vlasti odobrile su plan da 2021. i 2022. godine GMO komarci puste u prirodu, a u maju ga je odobrila i državna Agencija za zaštitu životne sredine.
Cilj ove kotroverzne akcije je je da se testira vrsta genetski modifikovanog komarca kao alternativa prskanju velikih količina insekticida, prenosi CNN.
Naime, vrsta komarca "aedes aegypti", koja živi na Floridi, širi nekoliko smrtonosnih bolesti, kao što su zika, denga i žuta groznica.
Genetski modifikovana vrsta komarca izmenjena je tako da se iz položenih jaja rađaju ženke koje odumiru u fazi larve, pre nego što se izlegu i narastu dovoljno da počnu da se hrane krvlju i šire bolesti.
Samo ženka komarca hrani se krvlju, koja joj je potrebna da bi stvorila jaja. Mužjaci se hrane samo nektarom i zato nisu prenosioci bolesti.
Pritivljenje stanovnika Floride nije čudno, iako su postojeći komarci opasnost, jer su u svetu poznati slučajevi kada je uvođenje nove vrste u nekom ekosistemu samo napravilo nove probleme.
Slikovit primer je iz našeg okruženja. Na ostrvo Mljet je unesen indijski mungos u cilju biološke kontrole populacije zmija, prvenstveno poskoka. Samo 11 jedinki te vrste sisara iz reda zveri je uneseno 1910. godine. Kroz 20-tak godina uneseni mungos je uništio sve zmije na ostrvu i počeo da napada druge male divlje životinje uključujući ptice selice, ali i domaće životinje "pa se od spasonosnog tamanitelja zmija preobrazio u ljutog neprijatelja divljači i prirode uopšte", podseća Vikipedija.
Danas ga ima na pet jadranskih ostrva: Mljetu, Korčuli, Hvaru, Čiovu i drugdje, a unesen je i na poluostrvo Pelješac odakle se polahko počeo širiti obalom.
Kod floridskog komarca ne radi se o stranoj invanzivnoj vrsti ali je svakako nešto izmenjeno, i to možda još više plaši ljude. Šta ako se iz GMO komarca iznedri neka nova, još opasnija vrsta koja nije prošla prirodni test preživljavanja već su je dizajnirali ljudi?