Tri nedavno objavljene studije pokazale su poražavajuće posledice globalnog zagrevanja. Zbog visokih temperatura, smrtonosni virusi ubijaju foke i vidre, carski pingvini će uskoro izumreti, a najdeblji glečer na svetu se rapidno topi.
Topljenje arktičkog leda izazvano klimatskim promenama pomaže u širenju smrtonosnog virusa koji ubija foke, vidre i morske lavove, pokazalo je novo istraživanje.
Virus PDV (Phocine distemper virus) decenijama muči morske sisare i 2002. je ubio na hiljade foka u severnom Atlantiku. Dve godine kasnije, otkriven je među populacijom vidri na Aljasci.
Stručnjaci su do skora bili zbunjeni pirenjem virusa među vrstama koje inače nemaju kontakta jer je led u Arktičkom moru blokirao bilo kakve veze između njih.
Tim veterinarskih stručnjaka sa Univerziteta Kalifornija sada je otkrio da su zaražene foke iz Evrope pronalazile prolaze duž severne Rusije i severne Kalifornije koji su se otvorili nižim nivoima leda.
Ova "istorijska“ promena u ledenoj kori omogućila je, do sada nemoguć, susret arktičkih i drugih vrsta foka i na taj način siprenje PDV u severnom Pacifiku, pišu britanski mediji.
Istovremeno sa ovom pojavila se i druga studija o posledicama klimatskih promena, ovoga puta po carske pingvine.
Stručnjaci upozoravaju da bi ovi pingvini mogli da izumru u narednih 80 godina jer se njihovo stanište smanjuje sa otapanjem leda.
Sudina ovih harizmatičnih stvorenja vezana je za sudbinu leda na kome žive jer carski pingvini svoje kolonije grade u veoma specifičnim uslovima – led mora biti vezan za obalu Antakrktika ali i dovoljno blizu otvorenom moru da bi ove ptice mogle da love hranu za sebe i svoje mlade.
Sa globalnim zagrevanjem, led polako nestaje a sa njim i mesto na kome ove ptice žive, izvor hrane i sposobnost razmnožavanja.
"Ako globalno zagrevanje nastavi ovim tokom, očekujemo da će populacija carskih pingvina sa Antarktika do 2100. godine biti smanjena za 86 posto“, rekla je ekolog Stefani Ženuvije sa Okeanografskog instituta Vuds Hol.
"U ovom trenutku, malo je verovatno da će se oporaviti“, dodala je ona.
U međuvremenu, Američka svemirska agencija NASA objavila je uznemirujuće fotografije najdebljeg glečera na svetu – Taku glečera na Aljasci koji se topi brže nego što se očekivalo zbog rekordno visokih temperatura na Aljasci.
Stručnjaci su očekivali da će se ovaj glečer jednog dana povući ali ne i da će se to dogoditi 80 godina pre roka.