Odgovornost i nadzor najsnažnija su mera zaštite od tamne strane vlasti i da je malo institucija koje tu ulogu mogu da ostvare delotvornije od slobodnih medija, rečeno na Globalnoj konferenciji za slobodu medija u Londonu.
Ministar spoljnih poslova Velike Britanije, Džeremi Hant, izjavio je na konferenciji, koju zajednički organizuju britanska i kanadska vlada, da borbu za medijske slobode "iz dana u dan vode nezavisni novinari u autoritarnim državama, budni blogeri koji otkrivaju korupciju i hrabri aktivisti koji objavljuju dokaze o zloupotrebi ljudskih prava".
"Na kraju krajeva, svi imamo izbor. Da zanemarivanjem pretnji tolerišemo gušenje nezavisnih glasova i opasnosti od neodgovorne vlasti. Ili da branimo naše vrednosti i države, i 'cvetamo' zahvaljujući slobodnoj razmeni ideja. Dolaskom na ovu konferenciju, svako od nas napravio je taj izbor", kazao je Hant u govoru dostavljenom medijima.
On je naveo da je prošle godine širom sveta ubijeno 99 novinara, dvostruko više nego pre jedne decenije, da su vlade pozatvarale još 348, i dodao da mali broj počinilaca tih zločina bude pozvan na odgovornost. Od 46 novinara koji su umrli nasilnom smrću 2008. godine, posle 11 godina, rasvetljeno je svega osam slučajeva, kazao je Hant.
On je rekao i da je čovečanstvo kroz istoriju najbrže ostvarilo napredak kada je dopuštalo da se o idejama slobodno raspravlja, da se iste testiraju i preispituju i dodao da je "deset država sa najslobodnijim medijima na svetu dalo 120 Nobelovih laureata - tri puta više nego Rusija i Kina zajedno".
"Dokazi za vezu korupcije i neslobode medija ovo su nesumnjivi. Od deset 'najuređenijih' država na svetu po rangiranju Transparensi internešenela, sedam je i u prvih deset na Svetskom indeksu slobode medija. Sa druge strane, od deset najkorumpiranijih država, četiri su među poslednjih deset po slobodi medija", kazao je šef britanske diplomatije.
On je najavio pet praktičnih koraka koje će britanska vlada preduzeti sa svojim partnerima - formiranje novog Globalnog fonda za odbranu medija kojim će rukovoditi UNESCO, formiranje međunarodne radne grupe koja će pomagati vladama da ispune obaveze po pitanju medijskih sloboda, sazivanje panela stručnjaka koji će pružati savete zemljama o jačanju pravne zaštite novinara, stvaranje kontakt grupe zemalja koje će lobirati u slučajevima napada na medijske slobode i potpisivanje "Globalnog obećanja za medijske slobode".
Dodao je da na današnjoj konferenciji učestvuju delegacije iz više od 100 država, uključujući 60 ministara i više od 1.500 novinara, naučnika i aktivista.
"Pad slobode medija u Srbiji"
"Nikada ranije se toliko država nije okupilo radi ovog cilja", naveo je Hant.
Srbiju na konferenciji predstavlja ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.