Vojna intervencija u Venecueli je neprihvatljiva mjera za Evropsku uniju. Rješenje mora biti političko i ne nametnuto spolja, izjavila je Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini.
"Kriza koja pogađa Venecuelu ima političke i institucionalne uzroke. Njeno rješenje mora biti političko, kao što mora da bude mirno i demokratsko. To znači bez vojnih intervencija, unutrašnje ili spoljne, i takvo rješenje je prihvatljivo za nas", rekla je Mogerini tokom konferencije Savjeta bezbjednosti UN, posvećene saradnji UN sa regionalnim i subregionalnim organizacijama, prenosi Tass.
Visoka predstavnica EU je naglasila i da "rješenje ne može biti, i ne bi trebalo, biti nametnuto spolja".
Karakas dao 72 sata: Ameri, marš napolje!
"Vjerujemo da međunarodna inicijativa može pomoći da se nađe miran i demokratski izlazak iz krize", rekla je ona i dodala da je "zbog toga osnovana Međunarodna kontakt grupa evropskih i latinoameričkih zemalja, da pomogne u stvaranju uslova za politički proces koji bi doveo do slobodnih i poštenih predsjedničkih izbora, u skladu sa međunarodnim standardima i venecuelanskim Ustavom."
"Čak i kada ne postoji multilateralni okvir, mi moramo da radimo na njegovoj izgradnji ili ponovnoj izgradnji", zaključila je Mogerini.
Huan Gvaido, lider venecuelanske opozicije i predsjednik parlamenta, proglasio se privremenim predsjednikom na mitingu u glavnom gradu Karakasa 23. januara. Istog dana, Sjedinjene Države su ga priznale kao privremenog predsjednika, a zemlje Grupa Lima (bez Meksika) slijedile su ovaj primjer.
Sadašnji predsjednik Venecuele Nikolas Maduro ocjenio je ovaj potez kao pokušaj državnog udara i najavio ukidanje diplomatskih veza sa Sjedinjenim Državama.
Većina država članica Evropske unije priznala je Gvaida kao privremenog predsjednika Venecuele, a Rusija, Bjelorusija, Bolivija, Iran, Kina, Kuba, Nikaragva, El Salvador, Sirija i Turska izrazile su podršku Maduru, podsjeća agencija.