Kada u saobraćaju primjetite veliki broj automobila iste marke, znate da je ta marka kvalitetna. A pod kvalitetom, bar kod nas, podrazumijevaju se njemačka auta
Prije svega, misli se na Folksvagen (Volkswagen), za koji se može reći da je među omiljenim markama automobila. Našim cestama najčešće se voze modeli poput golfa, pola, pasata... Njihovi vlasnici reći će vam da su to auta koja se najrjeđe kvare, udobna su, a cijena im je među pristojnijima. Reći će – „narodno vozilo“.
Upravo je to kazao i Adolf Hitler '30ih godina prošlog vijeka kada Ferdinandu Poršeu uputio zahtjev da kreira automobil koji će „svako moći da priušti“.
Hitlerova ideja bila je da se cijela porodica može smjestiti unutra, da se motor nalazi u zadnjem dijelu kola, da se hladi vazduhom umjesto vodom i da bude aerodinamičnog oblika kako bi mogao da postigne brzinu od najmanje 100 kilometara na sat. Po njegovom mišljenju, takav automobil trebao bi da bude u obliku bube.
Tako je, ustvari, nastala famozna „buba“, zbog koje je uslijedilo i otvaranje prve Folksvagenove fabrike, na današnji dan 1936. godine. Fabriku u Volfsburgu otvorio je upravo on - Adolf Hitler.
„Buba“ je, na osnovu Hitlerove zamisli, koštala 990 Rajhovih marki, što je predstavljalo 31 nedjeljnu platu prosječnog njemačkog radnika. Bila je „priuštiva“.
Međutim, da bi ga kupili, zainteresovani su morali da se pridruže posebnoj štednoj šemi koju je vodila organizacija KdF (Kraft durch Freude, ili "Snaga kroz radost").
Ipak, ova fabrika nije se dugo zadržala na proizvodnji „narodnih automobila“. Ubrzo je, početkom Drugog svjetskog rata, Folksvagen počeo da kreira samo vojna vozila za nacističku gardu, što je trajalo do 1945. godine.
Završetkom Drugog svjetskog rata u ruiniranoj Njemačkoj ovu fabriku od propasti spašava britanski oficir i inženjer Ivan Hirst koji ukazuje da ovi automobili mogu postati najprodavaniji na svijetu.
Velika Britanija i Sjedinjene američke države ponovo pokreću proizvodnju, a Folksvagenova kola "gaze" cestama izvan njemačkih granica.
Danas je ova njemačka kompanija multinacionalni proizvođač koji je, prema podacima iz 2017. godine, isporučivši kupcima 10,74 miliona vozila, stekao zvanje najvećeg svjetskog proizvođača automobila.
Izvor: Mondo/Stefan Stojanović