Admiral Krejg Foler, koji se nalazi na čelu Južne komande vojske SAD, poručio je danas u Senatu da su trupe SAD spremne da zaštite američko osoblje i diplomatske objekte u Venecueli, ako to bude potrebno, javlja Rojters.
"Mi smo spremni da zaštitimo američko osoblje i diplomatske objekte, ako to bude potrebno", kazao je Foler pred senatskim Komitetom za vojne poslove.
Rojters navodi da on nije izneo detalje o tome na koji način bi vojska SAD mogla da odgovori u slučaju potrebe.
Karakas je ranije prekinuo sve diplomatske veze sa Vašingtonom i apelovao da diplomate Venecuele odmah napuste SAD i vrate se kući.
Meksiko je ranije danas izrazio zabrinutost zbog moguće vojne intervencije SAD u Venecueli.
"Zabrinuti smo zbog upotrebe sile ili intervencije koju mi apsolutno ne odobravamo, a, mislim, ni Evropljani", rekao je meksički ministar spoljnih poslova Marselo Ebrard uoči sastanka međunarodne kontakt grupe o ovoj južnoameričkoj zemlji, odgovarajući na pitanje da li će biti razmatrana moguća američka vojna intervencija na sastanku kontakt grupe.
Prema njegovim rečima, Meksiko želi da bude uspostavljen dijalog između strana u sporu u Venecueli.
"Mi ćemo razgovarati sa Evropljanima i sada je teško predvideti kakvo rešenje možemo da očekujemo", dodao je on, preneo je "Sputnjik".
Američki predsednik Donald Tramp rekao je ranije da razmatra slanje vojske u Venecuelu kao jednu od opcija.
Kriza u Venecueli koja trenutno ima dva predsednika ne jenjava. Jedan je Nikolas Maduro, koga mnogi protivnici u svetu nazivaju diktatorom i drugog, aktuelnog predsednika parlamenta Huana Gvaida, koji se sam proglasio za šefa države.
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro je po izbijanju krize naredio je opoziv svih venecuelanskih diplomata iz SAD i zatvaranje ambasade u toj državi, uprkos odbijanju američkih vlasti da svoje diplomate povuku iz Venecuele po njegovom zahtevu.
Ta kriza je podelila svet na one koji podržavaju starog predsednika Nikolasa Madura, i one koji su podržali samoproglašenog predsednika Gvaida. Situacija je eskalirala i pokrenula produbljenje krize upravo na talasu višednevnih uličnih protesta protiv Madura u kojima je više ljudi poginulo, i kako smatra opozicija, neregularnih izbora.
Venecuela je zemlja sa oko 32 miliona stanovnika (mada, kažu da je poslednjih godina ovu zemlju napustilo čak 7% populacije).
Nalazi se na severu Južne Amerike, sa izlazom na Atlantski okean i Karpisko more.
Desni komšija joj je Kolumbija, južni Brazil, a severno su Portoriko i Kuba.
SVE O KRIZI U VENECUELI: