Hiljade ljudi učestvovalo je u petak, uz jake mjere bezbjednosti, u paradi homoseksualaca u Tel Avivu, najvećoj na Bliskom istoku
Za razliku od ranijih godina, mnogi učesnici su, uz zastave gej pokreta, nosili i izraelske zastave.
Parada je počela nakon minuta ćutanja u znak sjećanja na jednog 26-godišnjeg mladića i 17- godišnje djevojke koji su ubijeni prije skoro godinu dana u centru za gejeve u srcu Tel Aviva.
To još nerazriješeno ubistvo je najsmrtonosniji homofobični akt u istoriji Izraela.
Učesnicima parade obratili su se i političari, između ostalih, liderka izraelske opozicije iz partije centra Kadima Cipi Livni koja je rekla da Izrael ne smije da "priušti strah koji se pretvara u mržnju jednih protiv drugih", istakavši da podrška gej zajednici nije političko pitanje, već pitanje ljudskog poštovanja i pristojnosti.
Savjetnik gradonačelnika Tel Aviva zadužen za gej zajednicu Janiv Vajcman rekao je da se sa ovogodišnje parade ponosa "mora poslati jasna poruka da nas ubica neće gurnuti u ćošak i da ćemo nastaviti da marširamo kroz grad s visoko dignutim glavama".
"S druge strane moramo da se sjetimo ubijenih i zločina mržnje", rekao je on.
Portparol izraelske policije Miki Rozenfeld rekao je da stotine policajaca, graničnih patrolnih oficira i dobrovoljaca obezbjeđuje događaj, ali ne u većem broju nego ranijih godina.
Nije bilo posebnih dojava da će ultraortodoksni Jevreji ili ultradesničarski aktivisti pokušati da ometu paradu, rekao je Rozenfeld.
Svjetske agencije podsjećaju da je Izrael jedina zemlja u regionu koja ima zakon protiv diskriminacije i gej parovi koji se vjenčavaju u inostranstvu mogu da registriju brak u izraelskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, kada se vrate.
Gej zajednica je velika u Tel Avivu, gradu sa 400.000 stanovnika, pa se u turističkoj industriji grad smatra mediteranskom gej prestonicom.
Za razliku od Tel Aviva, gdje je stanovništvo većinom sekularno, godišnje gej parade u Jerusalimu često su praćene nasilnim protestima vjernika.
(Tanjug)