Predstavnici stalnih članica Saveta bezbednosti UN izneli su na sednici tog tela u Njujorku različite stavove o budućnosti misije UN na Kosovu i eventualnom mirovnom sporazumu Beograda i Prištine.
Na sednici na kojoj je razmatran izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu, predstavnik SAD u UN rekao je da je "sada vreme za obe strane da budu fleksibilne da postinu kompromis".
On je dodao da će SAD podržati razgovore na svaki mogući način, kao i da će ta zemlja "ozbiljno razmotriti" svaki dogovor koji je trajan i primenjiv "u obe zemlje" i podstiče stabilnost.
"Uzajamno priznanje i normalizacija odnosa između Kosova i Srbije su budućnost. Sve strane će imati korist od priznavanja te realnosti i njenog prihvatanja", tvrdi on.
Govoreći o budućnosti rada Unmika, predstavnik SAD smatra da je on ispunio svoju svrhu i da bi trebalo smanjiti tu misiju.
Dodao je i da SAD podržavaju postepenu i transparetnu transformaciju kosovskih bezbednosnih snaga u multietničku vojsku, koja će biti deo NATO.
"Snažno podržavamo članstvo Kosova u svim relevantnim međunarodnim organizacijama, uključujući UN i Interpol", rekao je on.
Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da zbog "veoma zabrinjavajuće" situacije na terenu pažnja međunarodne zajednice prema Kosovu ne sme da bude umanjena, i dodao da Unmik predstavlja "oči i uši" međunarodne zajednice na Kosovu.
On je rekao da samo Savet bezbednosti može da odlučuje o mandatu Unmika, a da na Kosovu postoje veliki problemi koje treba rešiti uz nadzor međunarodne zajednice.
"Srbija agresor, Vučić hvalio Miloševića"
Prema njegovim rečima, Priština već pet godina sabotira stvaranje Zajednice srpskih opština, dok je Beograd ispunio sve obećano, pomenuvši pritom integrisanje srpskih policajaca i sudija u kosovski sistem i davanje pozivnog broja Kosovu.
"Želja Beograda je obostrano prihvatljivo rešenje, dok se Priština nada da će Beograd podleći pritiscima iz inostranstva", rekao je Nebenzja.
Naveo je da je odlazak predsednika Kosova Hašima Tačija na Gazivode bio "čista provokacija" i da je Rusija "razočarana" pasivnošću Kfora u toj situaciji. Dodao je da se i brojni drugi albanski potezi mogu smatrati provokacijama.
Nebenzja je rekao da pokušaji Prištine da osnuje vojsku predstavljaju kršenje Rezolucije 1244 i pozvao "Prištinu i njene međunarodne sponzore" da prekinu s tim aktivnostima.
Govorio je i o napadima na Srbe i njihovu imovinu i ocenio da Kosovo uzurpira zemlju Srpske pravoslavne cvrkve.
Dačić u UN: Da li je stabilna situacija napadati Srbe?!
Rešenje kosovskog problema mora biti na osnovu Rezolucije 1244 i prihvatljivo obema stranama i mejdunarodnoj zajednici, naveo je ruski ambasador.
Ambasadorka Velike Britanije pri UN Karen Pirs rekla je da Velika Britanija želi veći i brži napredak u dijalogu Beograda i Prištine, kao i da svi predlozi budu usmereni na povećanje stabilnosti na terenu i bezbednosti građana.
Ona je navela da su narodi Srbije i Kosova izabrali svoje lidere da bi predstavljali njihove interese na najbolji način i da London očekuje da oni to i čine.
Kazala je da Velika Britanija podržava ulazak Kosova u Interpol i pozvala druge zemlje da to podrže, rekavši da je kosovska policija pozitivan primer napretka od 1999. do danas.
Ona je odala priznaje Unmiku za ulogu koju je odigrao na Kosovu, ali i navela da London podržava smanjenje te misije UN i smanjenje broja rasprava o tome pred SB UN.
Predstavnik Kine u UN je izjavio da Peking podržava Unmik i da Rezolucija 1244 predstavlja važnu osnovu u traženju rešenja kosovskog pitanja.
On je rekao da Kina poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije i da je kroz dijalog potrebno doći do rešenja koje je prihvatljivo svim stranama.
Pozdravio je posvećenost Beograda i Prištine dijalogu i nastojanjima da dođu do trajnog dogovora.
"U interesu je svih strana da dođe do pomirenja dve strane. Međunarodna zajednica treba da doprinese tome", kazao je.