Studija koju su Nature communications objavili u utorak pokazuje da bi do kraja vijeka mjesta na Meditranu sa popisa svjetske baštine - Venecija, bazilika u Akvileji, Tir i Efez - mogla biti ugrožena rastom nivoa mora
Naučnici sa Univerziteta Kiel u Njemačkoj i Sautempton u Engleskoj su u ovoj studiji napravili indeks kulturnog blaga po nivou ugroženosti, prema kojem su Venecija i njena laguna, renesansni grad Ferara i gradić i bazilika patrijarha Popoea u Akvileji na vrhu ovog popisa.
U saopštenju Univerziteta u Sautemptonu navodi se da se ova mjesta, koja pripadaju svjetskoj kulturnoj baštini, nalaze u opasnosti zbog rasta nivoa voda Jadranskog mora.
Iz UNESCO-a upozotavaju da Venecija svakog vijeka tone u lagunu 10 centimetara zbog rasta nivoa mora, „što je posljedica progresije delte i slijeganja sedimenata”.
U prethodnom vijeku Venecija je izgubila dodatnih 10 do 13 centimetara zbog industrije koja je iskorištavala podzemne vode.
Zbog erozije obale u opasnosti su i cjelokupno arheol
oško nalazište Taragone u Španiji, Efez u Turskoj i arheološki ostaci grada Tir u Libanu.
Studija upozorava da je 37 mjesta na Sredozemlju pod prijetnjom od otapanja, a 42 je ugroženo erozijom.
U studiji se navodi da će do kraja vijeka samo dva mjesta - Medina u Tunisu i arheološki kompleks Ksant Letoon u Turskoj – izbjeći prijetnje potapanja ili erozije.
Seli Braun sa Univerziteta Sautempton ističe da su pred ovim, na UNESCO-v popis svjetske baštine uvrštenim mjestima, brojni izazovi kako bi se ona prilagodila učiniocima rasta nivoa mora.