Britanska premijerka Tereza Mej pozvala je ministre na specijalni sastanak kabineta kako bi joj odobrili pridruživanju Velike Britanije Francuskoj i SAD u mogućoj vojnoj akciji protiv Sirije. Parlament se neće pitati, a zna se i zašto.
Mej je pozvala ministre da se vrate sa odmora kako bi se organizovao sastanak na temu odgovora Velike Britanije na ono što je britanski premijer nazvala "varvarskim napadom koji ne može da se ne ospori", misleći na navodni hemijski napad na islamističke pobunjenike u Siriji.
Predsjednik SAD Donald Tramp je juče upozorio da će "rakete stići u Siriju" i kritikovao Moskvu zbog podrške koju pruža sirijskom predsjedniku Bašaru el Asadu.
Rusija je upozorila Zapad da ne napada njenog saveznika Siriju, koju podržava i Iran, i kaže da nema dokaza da je izvršen napad hemijskim oružjem u sirijskom gradu Duma.
Bi-Bi-Si je juče prenio da je Mejova spremna da dozvoli Britaniji da učestvuje u akciji koju će predvoditi SAD, bez prethodnog odobrenja od Parlamenta, i dodala da sve ukazuje na to da je sirijska vlada odgovorna za napad koji je izvršen u subotu, 7. aprila.
"Dejli telegraf" je prenio da je Mejova naredila da se britanske podmornice u Siriji pomjere na domet projektila, kako bi bile spremne za napad.
Velika Britanija vrši vazdušne napade na Siriju iz vojne baze na Kipru, ali isključivo protiv meta koje su povezane sa terorističkom grupom Islamska država.
Tereza Mej: Asad kriv za napad, STIŽE ODGOVOR
Ovoga puta britanski premijer neće pitati Parlament o napadu na Siriju, kao što je to urađeno 2013. godine. Ralog je jednostavan, velika je vjerovatnoća da bi predlog bio odbačen kao i tada, što je kasnije odvratilo i administraciju bivšeg predsjednika SAD Baraka Obame, od namjere da izvrši takve napade.
Zapadu se žuri da preokrene ratnu sreću u Siriji, jer Islamska država je poražena a pobunjeničkim grupama koje godinama vojno i finansijski protiv Asadovog režima podržavaju SAD, Britanija i Francuska, ostala je samo jedna provincija koju kontrolišu.