Izrael je rano jutros napao vojno postrojenje Hamasa na jugu pojasa Gaze u odgovoru na raketu koja je sa te palestinske teritorije ispaljena prema južnoj izraelskoj teritoriji, javili su izraelski mediji.
Žrtava u izraelskom udaru nije bilo, navodi AP. Raketu ispaljenu prema priobalnom izraelskom gradu Aškelonu oborio je protivraketni sistem "gvozdena kupola".
Trinaest raketa ispaljeno je iz pojasa Gaze na Izrael od prošle srede, kada je predsednik SAD Donald Tramp saopštio da priznaje Jeruslim kao glavni grad Izraela, iako u njegovom istočnom delu Palestinci planiraju da proglase prestonicu svoje buduće nezavisne države.
#Israel hits #Gaza with airstrike in retaliation for rocket fire https://t.co/Emi8dLYYgjpic.twitter.com/zjSUa6Xoqr
— RT (@RT_com) December 13, 2017
Osam raketa je eksplodiralo na teritoriji Izraela.
Tramp uzdrmao svet: Priznao Jerusalim
Izrael odgovara na svaki napad iz Gaze i smtra radikalni islamski Hamas koji vlada tom teritorijom odgovornim za svako nasilje koje odatle potiče, bez obzira koja organzacija ispaljuje rakete.
Granično područje bilo je uglavnom mirno od rata 2015. godine koji je trajao 50 dana. U najnovijoj eskalaciji nasilja poginula su dva pripadnika Hamasa u izraelskim odgovorima na raketiranje i još dva Palestinca tokom protesta zbog Trampove odluke.
Od kada je američki predsednik Donald Tramp prošle sedmice priznao Jerusalim kao glavni grad Izraela tenzije su porasle u regionu.
Ulični protesti su donekle utihnuli, ali su palestinske organizacije pozvale stanovništvo sutra na proteste.
"Branićemo Palestinu krvlju" (FOTO, VIDEO)
Gori Bejrut: Haos ispred ambasade SAD (FOTO)
Zašto je Jerusalim toliko važan?
Jerusalim kao sveti grad, u kojem se nalaze najveće svetinje judaizma, islama i hrišćanstva ima neosporan religijski, ali i politički značaj.
Izraelsko-palestinski mirovni sporazum iz 1993. predviđao je da se o konačnom statusu Jerusalima raspravlja u kasnijim fazama pregovora, ali je glavni kamen spoticanja pitanje izraelskog naseljavanja na teritorijama koje su namenjene Palestincima, naveo je Bi-Bi-Si još uoči saopštenja američkog predsednika Donalda Trampa o priznanju ovog grada kao prestonice Izraela.
Izrael je od 1967. izgradio u istočnom Jerusalimu desetak naselja, u kojima živi oko 200.000 Jevreja, a koja se smatraju nezakonitim prema međunarodnom pravu, premda Izrael to poriče.
Bi-Bi-Si podseća da izraelski suverenitet nad Jerusalimom nikada nije međunarodno priznat, i da sve zemlje svoje ambasade imaju u Tel Avivu.
U trominutnom video-snimku pod naslovom "Zašto je Jerusalim bitan", podseća da je mnogo puta već viđeno kako i najmanja promena vezana za taj grad i njegovu teritoriju dovodi do sukoba i nasilja, te da je zato sve što se tamo dešava - veoma važno.
Izraelci Jerusalim smatraju svojom nastarijom prestonicom, a kada je formirana država Izrael 1948, glavne poluge vlasti upravo su bile smeštene u zapadnom delu Jerusalima.
Međutim, tek u ratu sa arapskim zemljama 1967. izraelske vlasti su pod kontrolu uzele i istočni deo Jerusalima u kojem se nalazi čuveni Stari grad, a kasnije su ga i pripojile, ali taj potez Izraela nije dobio međunarodno priznanje, što je posebno frustriralo izraelske zvaničnike.
S druge strane, o svemu tome Palestinci imaju drugačije mišljenje - oni žele istočni Jerusalim kao svoju prestonicu i to je tačka sporenja višedecenijskih mirovnih pregovora između Izraela i Palestine, u kojima su glavnu ulogu do sada imale SAD, navodi Bi-Bi-Si.
Mnogi stručnjaci su mišljenja da dosadašnji napori da se reši vekovni sukob tako što će se oformiti palestinska granica i država na granicama Izraela prema raspodeli teritorije pre 1967. sada više nemaju smisla.
Trećina stanovništva Jerusalima muslimanske veroispovesti, a da mnogi potiču od porodica koje tu vekovima žive.