Pripadnici muslimanskog naroda Rohindža koji su u Bangladešu našli utočište bežeći od nasilja u susednom Mjanmaru, zbog kojih papa Franja ove nedelje boravi u poseti tom regionu, zapravo ne znaju - ko je papa.
Od skoro 900.000 pripadnika tog naroda koji se nalaze u izbegličkim kampovima u Bangladešu, tek nekolicina ih je čula za vrhovnog poglavara Rimokatoličke crkve, prenosi agencija Belga.
Kada su im predstavnici francuskih medija pokazali fotografiju 80-godišnjeg pape Franje, neke Rohindže su pomislile da je reč o nekom bogatom kralju, a nekima je pak ličio na američku zvezdu, dok su pojedini pretpostavljali da je reč o bangladeškom političaru, a neki su nagađali da je to nekakav muslimanski zvaničnik.
"Mislim da sam ga video u medijima, ali čime se on u stvari bavi? Da li je važan?", zapitao je Nurul Kadar (42), jedan od od stotina hiljada pripadnika naroda Rohindža koji su od kraja avgusta pobegli od nasilja u Mjanmaru, koje su UN okarakterisale kao etničko čišćenje.
PAKAO: Masovno bekstvo Rohindža naroda
Smatrani strancima u Mjanmaru gde budisti čine 90 odsto stanovništva, Rohindže su marginalizovane i imaju tek ograničen pristup obrazovnom sistemu, s takođe ograničenom otvorenošću ka svetu, a mnogi od njih su nepismeni, navodi belgijska agencija.
Papa Franja je u više navrata proteklih meseci izrazio zabrinutost zbog sudbine naroda Rohindža, "mučenog i ubijanog zbog svojih običaja i vere".
Mučene Rodhindže, ubijaju ih i slonovi
Ipak, u svom zvaničnom govoru juče u Mjanmaru, papa je izbegao da izgovori reč "Rohindža", što je inače tabu tema u zemlji u kojoj je nacionalizam uzeo maha, navodi belgijska agencija.
Program papine posete Bangladešu - gde će boraviti od četvrtka do subote - ne podrazumeva obilazak kampova, velikih koliko i neki gradovi na jugu zemlje.
Uznemirujuće: Potresne slike Rohindža naroda FOTO
Papa Franja pozvao je danas napaćene etničke manjine u Mjanmaru da se odupru iskušenju osvete zbog pretrpljenih patnji, upućujući poruku praštanja masi vernika okupljenih na misi na otvorenom u ovoj državi sa većinskim budističkim stanovništvom, preneo je AP.