Naučnici su uspeli da odneguju koral australijskog Velikog koralnog grebena i preneti ga na drugo mesto tog bisera svetske baštine. To im vraća nadu da će moći da obnove ekosistem koji je širom sveta pretrpeo oštećenja.
Istraživači s australijskog univerziteta Soutern Krosa koji su u nedelju objavili svoju studiju, sakupili su krajem 2016. veliku količinu jajašaca i semena korala na ostrvu Heronu, na istočnoj obali.
Proizveli su velike količine larvi koje su zatim preneli na oštećena mesta Velikog grebena kojem prete klimatske promene.
Nakon osam meseci, naučnici su otkrili da je mladi koral preživeo i narastao.
"Uspeh ovog istraživanja nije važan samo za Veliki koralni greben, nego i u međunarodnim razmerima", rekao je Piter Harison, vođa istraživanja.
"Pokazuje da se oštećene koralne populacije mogu obnoviti na mestima na kojima je ugrožena prirodna proizvodnja larvi".
Postupak se razlikuje od takozvanog "vrtne proizvodnje korala" koji se sastoji u otkidanju grančica zdravog korala i u njegovog presađivanja na grebene, u nadi da će se primiti, ističe Harison.
On očekuje da će se postupak koristiti u širim razmerima.
Veliki koralni greben koji je 1981. uvršten na listu svetske baštine UNESCO, proteže se na 345.000 kvadratnih kilometara duž australijske obale i najveća je zajednica korala na svetu s 3.000 "sistema" i sa stotinama tropskih ostrva.
Tužna vest: Svet ostao bez... (VIDEO, FOTO)
Prošle godine ubzana je njgova razgradnja zbog rasta temperature mora.
Svetski lideri dogovorili su se 2015. u Parizu da će smanjenom upotrebom fosilnih goriva ograničiti prosečan rast temperature na dva stepena Celzijusovi iznad nivoa iz predindustrijskog doba, ali udarac sporazumu naneo je predsednik Donald Tramp najavom povlačenja Sjedinjenih Država, a one su iza Kine drugi u svetu najveći zagađivač.