Masovni protesti širom Katalonije zbog intervencije španske policije tokom referenduma. Blokirane su bile metro stanice, autoputevi, bolnice škole, a državni službenici su obustavili rad... U Barseloni na ulice izašlo oko 700.000 ljudi.
Na proteste u Barseloni danas je izašlo 700.000 ljudi, a protestovalo se i u još najmanje tri grada u Kataloniji povodom intervencije španske polcije tokom održavanja referenduma o nezavisnosti.
U čitavom regionu su Katalonci na više skupova protestovali i pozivali EU da interveniše u sve žešćem sporu između separatističkih katalonskih lidera i Madrida.
Španski kralj upozorava: Ovo je ozbiljna situacija
"Napolje okupacione snage" i "ulice će uvek biti naše" uzvikivali su učesnici protesta, koji su se okupili u centru katalonske prestonice u vreme kada je ta španska pokrajina stupila u generalni štrajk, a iznad njih nadletali su policijski helikopteri, javlja AFP.
U sukobima policije i građana tokom referenduma održanog u nedelju povređeno je skoro 900 ljudi, među kojima više od 30 policajaca.
Najveći skup danas je održan u centru Barselone, gde su se građani okupili ispred sedišta državne policije.
Širom Katalonije registrovano je više od 50 blokada puteva, što je izazavlo velike saobraćajne gužve.
Sindikati su pozvali na štrajk zbog policijske taktike tokom održavanja referenduma 1. oktobra.
Širom regiona zatvorene su i radnje, škole, univerziteti i medicinske ustanove, a metro u Barseloni radi sa 25 odsto kapaciteta.
U Barseloni ne radi ni velika pijaca na otvorenom, na kojoj se nalazi oko 770 tezgi za prodaju hrane.
Španski ministar unutrašnjih poslova Huan Ignjasio Zoido optužio je regionalne vlasti za podsticanje mržnje i opisao današnje proteste kao "totalitarizam", prenio je AP.
Zoido je rekao da je za proteste odgovoran predsjednik Katalonije Karles Pudždemon.
Više od 40 sindikata i udruženja pozvalo je na generalni štrajk, zbog kršenja prava i sloboda tokom policijske akcije u sprečavanju katalonskog referenduma.
Te obustave rada, koje su provobitno najavljene kao generalni štrajk u celoj Kataloniji, ali su se od njih distancirali najveći sindikati, zahvatile su javni sektor, javni saobraćaj i osnovne službe, javlja Rojters.
Metro stanice u Barseloni, inače pune ljudi, danas su puste, zaštitne ograde blokiraju saobraćaj na aveniji Gran Via, jednoj od glavnih u gradu, dok je saobraćaj na šest glavnih autoputeva u Kataloniji poremećen zbog protesta.
Kako navodi Rojters, na drugim mestima, međutim, odgovor na poziv na generalni štrajk bio je neravnomeran, pošto su neke radnje, samoposluge i kafei otvoreni, a neki zatvoreni. Pijaca Bokerija u Barseloni je gotovo prazna.
GLAS RAZUMA: Nadal o Kataloniji - srce mi se slama
Dve najveće španske sindikalne centrale, UGT i ČOO, saopštile su da neće učestvovati u generalnom štrajku, i pozvale na dijalog između katalonskih vlasti i celtralne vlade, uz kritiku upućenu jednima zbog poziva na nezavisnsot, a drugima zbog prekomerne primene policijske sile.
"UGT i ČOO jasno daju na znanje da ne podržavaju tu poziciju, odnosno tu političku strategiju. Mi ne pozivamo na generalni štrajk 3. oktobra", navedeno je u saopštenju.
Međutim, u mnogim službama koje su pod kontrolom katalonske vlade bilo je prekida rada, javni saobraćaj je radio sa oko 40 odsto, dok su lučki radnici i javni službenici zaustavili rad.
NISU SVI TUKLI: Katalonski policajci plaču (VIDEO)
Ulazi u pojedine vladine kancelarije blokirani su grupama demonstranata.
"Pais" piše da je metro stanica na Plaza Katalunja prazna, dok je glavna železnička stanica ponovo otvorena, nakon što je grupa demonstranata na kratko bila okupirala jednu od linija.
List piše i da su u ulici Sant Antoni postavljene barikade u vidu glasačkih kutija koje su postavili članovi Odbora za odbranu referenduma katalonske Republikansko levičarske stranke.
"Ovo su naše barikade", objavila je ta stranka na Twitteru.