Haos pred sjutrašnji referendum o nezavisnosti Katalonije. Situacija se sve više zahuktava. Protesti na ulicama, građani "brane" birališta, policija upala u centar za telekomunikaciju i informacije katalonskih vlasti...
Situacija u Kataloniji sve se više zaoštrava uoči sjutrašnjeg referenduma o nezavisnosti te španske pokrajine.
Policija je upala u regionalni centar i blokirala elektronski sistem za brojanje glasova, a pokušala je da "zauzme" škole, planirane za biračka mjesta, koje roditelji i djeca brane od madridske vlasti.
Portparol španske Vlade Inigo Mendez de Vigo rekao je da su blokadom sistema za brojanje glasova vlasti "otkazale" referendum koji je Ustavni sud ranije proglasio ilegalnim.
"Ovo je novi udarac protiv ilegalnog referenduma i izvršen je u okviru zakona", rekao je De Bigo.
Najviši španski bezbjednosni zvaničnik u Kataloniji Enrik Milo rekao je da je policija već zauzela više od polovine od 2.315 biračkih mjesta i blokirala softver koji je trebalo da se koristi na referendumu.
Milo je rekao da je policija tokom današnje akcije blokiranja škola otkrila da su roditelji i učenici okupirali 163 škole.
Milo je naveo da će svako ko ostane u školama posle šest časova ujutru morati da bude izbačen, u skladu sa sudskim naredbama, i predviđa da neće biti većih problema.
Španski premijer Marijano Rahoj u nekoliko navrata je izjavio da referendum nikad neće biti održan.
Madrid je u proteklih nekoliko dana na sve načine pokušao da spriječi održavanje referenduma - zaplenjeno je najmanje 12 miliona glasačkih listića, više miliona postera i letaka a blokirano je i nekoliko internet stranica.
Više od 4.000 pripadnika policije raspoređeno je u Kataloniji gde je "zatvoreno" više stotina mjesta koja sutra trebaju da postanu glasačka.
ULTIMATUM RODITELJIMA ĐAKA
Policija u Kataloniji postavila je ultimatum "separatistima, roditeljima i deci" da do sutra ujutru napuste škole koje su okupirali u nameri da ih koriste kao biračka mesta na referendumu o nezavisnosti tog autonomnog španskog regiona.
Policija je dala rok da napuste škole do šest časova sjutra ujutru, s ciljem da spreči održavanje referenduma, pošto je predviđeno da se biračka mjesta otvore u 9.00.
Roditelji đaka koji podržavaju održavanje referenduma zauzeli su tokom vikenda katalonske škole, koje su među predviđenih 2.315 biračkih mjesta, kako bi spriječili policiju da ih zapečati.
Studenti su masovno izašli na ulice u znak podrške referendumu, a katalonska policija je upozorila na nemire ukoliko španske vlasti zatvore birališta i pokušaju da spreče održavanje referenduma.
Političke tenzije u Španiji sve su veće pred najavljen referendum o nezavisnosti Katalonije, koji centralne vlasti u Madridu smatraju ilegalnim i čije održavanje nastoje da spreče sudskim putem i policijskim akcijama.
Hiljade građana okupilo se u Madridu u znak podrške jedinstvu Španije.
Učesnici skupa okupili su se u centru Madrida na Plasa de Sibeles ispred gradske skupštine i uzvikuju "Katalonija je deo Španije", "Ja sam Španac, Španac, Španac" - poklič koji se obično čuje na fudbalskim utakmicama španske reprezentacije, prenosi AFP.
Neki od okupljenih zahtijevali su da se uhapsi katalonski predsjednik Karles Pudždemon, koji je obećao da će referendum biti održan, iako je Španski sud odlučio da je glasanje neustavno.
HAOS U ŠKOLAMA, ZATVORENA VEĆINA GLASAČKIH MJESTA
Policija je zatvorila 1.300 od 2.315 škola u Kataloniji u kojima je trebalo da bude održano glasanje za referendum o otcepljenju tog regiona.
Izvor iz Vlade u Madridu naveo je da su 163 škole koje su bile namijenjene za glasačka mjesta okupirale porodice.
Pristalice referenduma tokom noći boravili su u školama kako bi spriječile da policija sprovede u djelo nalog vlasti da se evakuišu i zatvore glasačka mjesta do sjutra ujutro u 6.00 časova.
Nakon što su proveli noć u nekim školama odabranim za glasačka mjesta, stanovnici Barselone koji podržavaju sjutrašnji referendum o nezavisnosti Katalonije, raznim aktivnostima i danas "brane" biračka mjesta.
Seanse joge, prikazivanje filmova, društvena okupljanja...
Ustavni sud Španije suspendovao je prije tri nedelje održavanje referenduma do donošenja presude o njegovoj ustavnosti, na zahtev centralne vlade, dok je policija u više navrata zaplijenila velike količine glasačkih listića i plakata za promociju referenduma.
Katalonske vlasti ne žele da odustanu od referenduma uprkos gotovo svakodnevnim upozoravajućim porukama iz Madrida i akcijama španske Vlade protiv katalonskih zvaničnika.
Navode da će građani na referendumu o nezavisnosti u nedelju moći da se glasaju na više od 2.300 glasačkih mjesta.
Lider Katalonije Karles Pućdemon rekao je da pritisci španskih vlasti samo pojačavaju podršku građana referendumu i dodao da se radi o temi koju evropske institucije "neće moći da ignorišu".
Katalonski zvaničnici su u više navrati tražili podršku EU da se refrendum održi, navodeći da je Unija "okrenula leđa" Kataloncima, ali Brisel nije zauzeo politički stav o tom pitanju.
U Barseloni, glavnom gradu Katalonije, protesti se održavaju gotovo svakodnevno zbog nastojanja Madrida da spriječi referendum 1. oktobra.
Katalonija ima oko 5,5 miliona registrovanih birača. Ankete pokazuju da je većina stanovništva za referendum, ali da je podeljeno po pitanju nezavisnosti.
"TRAKTOR PODRŠKA": Katalonci blokirali Barselonu
Katalonija je jedna od 17 autonomnih pokrajina Španije. Zvanično je, kao "istorijska nacija", priznata u Katalonskom autonomnom statutu iz 1979. godine, u skladu s Ustavom Španije iz 1978. godine.
Glasačka mjesta za referendum trebalo bi da budu otvorena u 9.00 časova.