Kompanija "Iran Kodro" (Khodro), najveći proizvođač automobila na Bliskom istoku, predstavila je "pežo 2007i" za iransko tržiste
"Iranski ’pežo 207i’ imaće 60 odsto djelova izrađenih u domaćim fabrikama, a plan je da se taj procenata poveća do 90 odsto naredne godine“, izjavio je iranski ministar industrije i rudarstva Ali Akbar Mehrabijan.
Predstavnik "Pežoa" u Iranu Pjer Fore izjavio je da je lansiranje modela "207i“ pokušaj francuskog proizvođača automobila da "razvije svoje tržište u Iranu".
Iranska kompanija "Kodro", koja je u državnom vlasništvu, namjerava da poveća proizvodnju na 730.000 vozila do naredne godine, sa oko 680.000 u ovoj godini.
Novi automobil će se pojaviti na tržištu naredne iranske godine koja počinje 21. marta.
Ministar Mehrabijan je rako da je odluka o proizvodnji modela "207i“ donijeta zbog toga što će to vozilo manje potrošnje goriva imati dobru potražnju i poslije odluke da se ukinu subvencije za nabavku automobila.
Iran namjerava da u narednih pet godina ukine subvencije koje bi doprinijele da se povećaju izdaci za stavke kao što je benzin.
Ova zemlja, uprkos činjenici da je drugi najveći izvoznik nafte na svijetu, dosta zavisi od uvoza goriva zbog nedovoljnih kapaciteta za preradu nafte.
(Tanjug, foto: "Los Anđeles Tajms“)