Rumunske NVO optužuju Vladu da je bila pare EU dodelila obaveštajnoj službi za projekat e-uprave kojim se špijuniraju građani.
Grupa rumunskih nevladinih organizacija obratila se Evropskoj kancelariji za suzbijanje prevara (OLAF) navodeći da je Rumunska obaveštajna služba (SRI), u doba komunizma poznata kao zloglasna Sekuritatea, nezakonito prisvojila više od 26 miliona evra i da proces dodele sredstava nije bio fer, prenosi Euractiv.rs.
U junu 2016. rumunska ministarstva informisanja i za evropske fondove raspisala su tender za projekte e-uprave koji će se finansirati iz operativnog programa za konkurentnost Evropskog regionalnog razvojnog fonda (ERDF) za period 2014-2020.
SRI je konkurisala sa projektom "SII Analitika - Kompjuterski sistem za operativno i analitičko korišćenje i integraciju velike količine podataka". To je bio jedini projekat na tenderu.
U žalbi agenicji OLAF ukazuje se da već činjenica da je to bio jedini projekat na konkursu izaziva sumnju, kao i to što je podnet samo sedam sati nakon što je konkurs otvoren.
Nevladine organizacije navode da obim projekta, koji zahteva kompleksne budžetske proračune i studije izvodljivosti, ukazuje da bi SRI morala da bude upoznata sa uslovima tendera pre nego što je otvoren i da su time prekršeni nacionalni propisi.
Kada su nevladine organizacije u januaru tražile od ministarstva za evropske fondove da ispita stvar, u februaru im je odgovoreno da slučaj zahteva mnogu dublju istragu. Kompletan odgovor još se čeka.
Tu su, što je još ozbiljnije, i optužbe da se projektom obaveštajne službe krše osnovna prava rumunskih građana i direktiva EU iz 1995. o zaštiti ličnih podataka. Tom direktivom je predviđeno da se mora dobiti nedvosmisleni pristanak lica pre nego što se podaci koriste.
Izuzeće se daje samo kada se informacije koriste za statistiku i kada je reč o pitanjima nacionalne bezbednosti. S obzirom da se projekat SRI odnosi na e-upravu, ti izuzeci ne važe.
Udruženje za tehnologiju i internet (ApTI) tražilo je u septembru od ministarstva informisanja da obrazloži projekat SRI ali je ministarstvo odgovorilo da je većina podataka o projektu poverljiva.
Projektom je predviđeno "okupljanje" podataka iz različitih izvora, od poreskih vlasti, zdravstva, unutrašnjih poslova. Broj unosa u taj sistem procenjuje se na najmanje 35 milijardi i navodi se da će podaci "biti čuvani neograničeno".
Nevladine organizacije kažu da se time ponovo krši zakon o zaštiti podataka.
OLAF je na poziv portala EurActiv.com potvrdio da su mu se obratile nevladine organizacije ističući da će stručnjaci te kancelarije uraditi preliminarnu procenu kako bi utvrdili da li je reč o slučaju iz njihove nadežnosti i da će, ako bude potrebno, preduzeti šta treba.
Iz Kancelarije su napomenuli da poštuju presumciju nevinosti i da će istraga biti otvorena samo ako preliminarna procena pokaže da je to potrebno.
Nevladine organizacije u januaru su tražile od parlamentarnog odbrora za kontrolu obaveštajnih službi da istraži slučaj. Odbor je ovog meseca odgovorio u javnosti da je utvrdio da su sredstva dodeljena po zakonu.
Rumunija je, deset godina pošto je ušla u EU, i dalje pod nadzorom Mehanizma za saradnju i verifikaciju (CVM).