Gigantski cunami izazvaće iznenadna erupcija vulkana na Kanarskim ostrvima, a stručnjaci strahuju da bi mogao da zbriše cijelu južnu obalu Velike Britanije i da izazove katastrofu u SAD.
Ovaj talas ubica mogao bi da nastane od ogromne stijene koja bi se stropoštala u Atlantski okean sa ostrva La Palma.
Čudovišni talas mogao bi da zbriše sve pred sobom, a posledice po obalu Floride i Brazila mogle bi da budu katastrofalne, ako se dogodi ovaj scenario.
Ali ni Velika Britanija neće izbjeći ovu silu prirode - kažu naučnici koji su proučavali efekte budućih vulkanskih erupcija na Kanarskim ostrvima.
Istraživanje doktora Sajmona Deja, sa Instituta za sprečavanje katastrofa na Univerzitetu u Londonu, potvrdilo je, naime, da bi u slučaju erupcije vulkana Kumbre Veja došlo do odvaljivanja zapadne strane planine i ogromna stijena bi se svalila u more.
On je za "Dejli star" izjavio da do tako velikih erupcija vulkana dolazi jednom u 50 do 70 godina i da se svaki put kada do njih dođe povećava mogućnost da izazovu katastrofu.
Poslednji put, do erupcije je došlo 1971. godine, što znači da bi sledeći veliki izliv lave mogao da se dogodi već za tri godine.
Ova erupcija bi mogla da dovede do klizišta koje bi podiglo veliki "vodeni zid" viši od 900 metara, a uputio bi se ka južnoj obali Velike Britanije.
Ipak, Dej se nada da do udarnog talasa neće doći tako skoro.
"Da li će se katastrofa dogoditi? Kockice se bacaju svakih 70 godina, a ponekad i na 50 godina. Ne znamo koja je mogućnost da do kolapsa dođe niti koliko svaka sledeća erupcija povećava rizik", kaže doktor Dej.
Ipak, on smatra da je mala mogućnost da uskoro do tragedije dođe, ali naglašava da čovječanstvo mora da bude svjesno da će se ona kad-tad dogoditi.
Talas bi izazvao velika razaranja u Floridi i na Karibima, ali i Britaniji. Postoji bojazan da bi hiljade ljudi iz gradova poput Kornvola, Devona i Portsmuta bile u trenu zbrisane pred naletom ovog megatalasa.