Njujorški lekar, koji se nedavno vratio iz zapadne Afrike, inficiran je virusom ebole, izjavio je gradonačelnik Njujorka Bill de Blasio (Bil de Blazio).
Lekar (33), koji je u Gvineji lečio pacijente, prvi je slučaj infekcije u najvećem gradu u Sjedinjenim Državama i četvrti slučaj u toj zemlji, preneo je RSE.
Njujorški zvaničnici su saopštili da je doktor Kreg Spenser (Craig Spencer) koristio metro i džogirao pre nego je počeo da se oseća loše.
"Nema razloga da se Njujorkčani brinu", rekao je De Blasio novinarima i dodao da je grad od 8,4 miliona stanovnika sve pripremio u slučaju da dođe do nove infekcije.
Lekar Spenser se nalazi u karantinu jedne bolnice u njujorškoj četvrti Menheten.
Trenutno, za samo troje ljudi u SAD je utvrđeno da su zaraženi, a jedno lice je u međuvremenu preminulo - Liberijac iz Dalasa.
Registrovan je i prvi slučaj ebole u Maliju, saopštio je ministar zdravlja Malija Ousmane Kone.
Mali je postao šesta zemlja Zapadne Afrike pogođena epidemijom ove smrtonosne bolesti, javio je Rojters.
Ministar Kone je na nacionalnoj televiziji saopštio da je ebola registrovana kod jedne dvogodišnje devojčice koja je nedavno doputovala iz susedne Gvineje gde je epidemija ebole započela, preneo je Rojters.
Ebola i dalje predstavlja globalnu opasnost, saopštila je juče Svetska zdravstvena organizacija (SZO), izrazivši posebnu zabrinutost za zemlje najteže pogođene epidemijom smrtonosnog virusa, Gvineju, Liberiju i Sijera Leone.
"Situacija u tim zemljama i dalje je veoma zabrinjavajuća. Komitet jednoglasno smatra da ovaj događaj i dalje predstavlja opasnost po javno zdravlje od međunarodnog značaja", navodi u saopštenju SZO.
U epidemiji ebole je od početka godine umrlo najmanje 4.877 ljudi.