Obama je rekao da je ubijeđen da Saberi nije umješana u špijunažu.
Predsjednik SAD Barak Obama izjavio je da je duboko zabrinut za bezbjednost američke novinarke iranskog porijekla Roksane Saberi, koja je osuđena u Iranu zbog špijunaže za SAD, i pozvao Teheran da je oslobodi.
"Duboko sam zabrinut za njenu bezbjednost i opšte stanje. Radimo na tome da se osigura da se prema njoj propisno postupa. Ona je američki državljanin i potpuno sam uvjeren da nije učestvovala u špijunaži bilo koje vrste", kazao je Obama, preneo je Rojters.
On je dodao da će Vašington, u vezi sa ovim slučajem, biti u kontaktu sa Teheranom preko švajcarskih posrednika.
Predsjednik Irana Mahmud Ahmadinežad pozvao je pravosuđe svoje zemlje da osigura da Saberi, koja je osuđena na osam godina zatvora, može da koristi zakonsko pravo da se brani.
Vlasti u Vašingtonu saopštile su ranije da su optužbe protiv Saberijeve "neosnovane i neutemeljene" i zatražile da ona odmah bude oslobođena.
Saberi (31), koja je rođena u SAD i ima američko i iransko državljanstvo, uhapšena je krajem januara, jer je nastavila da radi u Iranu i po isteku akreditacije. Prema navodima iranskih medija, ona je optužena da je špijunirala za SAD.
Saberi je bila mis Sjeverne Dakote, a kratko je radila za Bi-Bi-Si prije tri godine, kao i za američku javnu radijsku mrežu NPR i za Foks njuz.
(Tanjug)