Cijeli užas Vijetnamskog rata stao je u jednu fotografiju, ali sada se postavlja pitanje ko je njen autor.

World Press Photo fondacija nije više sigurna ko je autor "Napalm djevojke", šokantne fotografije snimljene tokom Vijetnamskog rata koja je postala simbol ratnih zločina širom svijeta.
World Press Photo je saopštio da se ime fotografa neće koristiti dok se stvar ne razjasni. Fotografija iz 1972. godine, zvanično nazvana "Užasi rata", prikazuje golu devetogodišnju djevojčicu kako trči ka sočivu kamere nakon napada bombom.
Proglašena je fotografijom godine 1973. i smatra se globalnim simbolom ratnih zločina. Fotografija se do sada pripisivala Niku Utu, koji je tada imao 21 godinu. On je radio za novinsku agenciju AP i odveo je povrijeđenu devojku, Phan Thi Kim Phuc, u bolnicu u Sajgonu, gdje se liječila mjesecima.
Izvršena analiza lokacije, korišćenog fotoaparata...
Ut je takođe dobio Pulicerovu nagradu za fotografiju. Međutim, dokumentarni film objavljen ove godine izazvao je sumnje o tome ko je pravi autor, sugerišući da je vjerovatnije da je scenu snimio drugi frilenser koji radi za AP. Za fotografiju je navodno dobio 20 dolara.
World Press Photo fondacija pokrenula je istragu. Nakon što je analizirala lokaciju, udaljenost fotografa i korišćenu kameru, zaključila je da postoji velika mogućnost da je neko od druga dva zaposlena, Nguien Thanh Nghe ili Huynh Cong Phuc, umjesto Nika Uta pritisnuo okidač.
World Press Photo je saopštio da autentičnost fotografije nije dovedena u pitanje, već samo njen autor.
(Index.hr/MONDO)