Bivši KGB-ovac upozorava da Evropa nesvjesno korača ka propasti, dok Rusija i SAD rade zajedno protiv nje.

Rusija, Kina i SAD formiraće novi 'geopolitički poredak' koji bi mogao da osudi Evropu na propast ako ne reaguje, upozorio je bivši general ruskih tajnih službi.
Jevgenij Savostjanov, nekadašnji šef KGB-a u Moskvi, izjavio je da Evropa mora brzo da se "probudi" pred ekspanzionističkim ambicijama Vladimira Putina, inače rizikuje da postane nebitna.
Ako lideri ne preduzmu mjere protiv ruske prijetnje, trenutni pregovori između Donalda Trampa i Putina mogli bi da rezultiraju dogovorima koji bi u potpunosti zaobišli Evropu. Da bi to spriječile, evropske vlade moraju preuzeti odgovornost za svoju sudbinu, kako jačanjem odbrambenih kapaciteta, tako i pokretanjem snažnih informativnih kampanja o globalnim opasnostima, poručuje Savostjanov.
U oštroj poruci evropskim liderima, rekao je za italijanski list Corriere della Sera:
"Danas ste pod pritiskom dvije sile – Rusije i ovih 'novih' Sjedinjenih Američkih Država – koje duboko preziru vaše osnovne vrijednosti. One su ujedinjene u uvjerenju da imaju zajedničkog neprijatelja – vas. Vi ste na neki način opkoljeni."
Dodao je da u Evropi ne postoji svijest o riziku s kojim se suočava, kao ni o opasnosti od sopstvene nevažnosti – prije svega u pogledu demokratskih vrijednosti.
"Novi geopolitički poredak neizbježno će se formirati zbog odluke SAD da drastično smanje svoju ulogu u međunarodnim poslovima. Evropa mora da povrati svoj status globalnog političkog aktera kako bi samostalno garantovala svoju bezbjednost."
Prema njegovim riječima, ključni korak u tom pravcu je odbrana Ukrajine i agresivna informativna kampanja širom kontinenta koja bi Evropljanima objasnila novu globalnu realnost.
Evropski zvaničnici već izražavaju zabrinutost da ih Vašington i Moskva isključuju iz pregovora o budućnosti Ukrajine. Pošto bez podrške SAD ne vide način za mir, prinuđeni su da prate Trampove poteze u svakom koraku procesa.
U poslednjim nedjeljama, lideri su u panici povećavali budžete za odbranu, a predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozorila je da Evropa hitno mora da se "ponovo naoruža".
U međuvremenu, ruski, ukrajinski i američki zvaničnici održali su razgovore u Rijadu o mogućem prekidu vatre, dok je Evropa pod pritiskom da prihvati bilo kakav dogovor, uprkos tome što nije ni za stolom.
Putinove akcije, tvrdi Savostjanov, ukazuju na dugoročnu ambiciju da povrati globalni značaj kakav Rusija nije imala od raspada Sovjetskog Saveza.
Moskva, koja je upravo postigla pomorski prekid vatre s Kijevom u Crnom moru, neće položiti oružje dok Putin ne osigura "rusku ispostavu" na reci Dnjepar. To bi značilo da se pregovara o kontroli nad Odesom, Pridnjestrovljem i Kišinjevom, kao i o zabrani bilo kakve evropske mirovne misije u Ukrajini.
Ruski predsjednik želi da "uđe u istoriju kao 'Veliki sakupljač ruskih zemalja', onaj koji je preokrenuo raspad carstva koji je započeo 1867. godine prodajom Aljaske SAD-u".
Prema izvještajima, Rusija će tokom pregovora o prekidu vatre zahtijevati potpunu kontrolu nad četiri ukrajinske oblasti koje djelimično okupira.
Bivši šef KGB-a takođe je rekao da će Kina verovatno igrati ključnu ulogu u ovom novom svjetskom poretku, ukoliko Evropa nastavi sa sadašnjom politikom.
Rusija će, prema njegovim rečima, postati "poželjni zamenik" Pekinga, dok će se Evropa praktično pomiriti sa podređenim položajem u savezu Kine, Rusije i njihovih satelita.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova juče je odbacilo mogućnost da Peking učestvuje u potencijalnoj mirovnoj misiji koju bi predvodili lideri EU.
Kina tvrdi da je neutralna po pitanju ruske invazije na Ukrajinu, ali nastavlja da održava bliske veze s Moskvom.
(MONDO/Daily Mail)