U potpunosti finansiran kineskim novcem u iznosu od 240 miliona dolara, završen je u oktobru 2024, ali još uvijek nije operativan.

Najnoviji i najskuplji aerodrom u Pakistanu deluje kao enigma - nema putnika, nema aviona, a ni jasno definisan datum otvaranja. Novi međunarodni aerodrom u Gvadaru, u potpunosti finansiran kineskim novcem u iznosu od 240 miliona dolara, završen je u oktobru 2024, ali još uvijek nije operativan.
Smješten u obalnom gradu Gvadaru, aerodrom oštro odudara od siromašnog i nestabilnog jugozapadnog regiona Balučistana, u kojem se nalazi.
Već deset godina Kina ulaže milijarde u Balučistan i Gvadar kroz ambiciozni projekat pod nazivom Kinesko-pakistanski ekonomski koridor (CPEC), koji povezuje kinesku provinciju Sinđijang sa Arapskim morem. I dok vlasti tvrde da će CPEC doneti transformaciju, dokazi o promjenama su oskudni. Grad i dalje nije priključen na nacionalnu elektroenergetsku mrežu - struja dolazi iz susednog Irana ili preko solarnih panela, a nedostatak pijaće vode je hroničan.
Za 90.000 stanovnika Gvadara aerodrom kapaciteta 400.000 putnika godišnje jednostavno nije prioritet.
"Ovaj aerodrom nije za Pakistan niti za Gvadar," kaže Azem Kalid, stručnjak za međunarodne odnose specijalizovan za kinesko-pakistanske odnose.
"Ovo je aerodrom za Kinu, kako bi osigurala siguran pristup svojim građanima u Gvadaru i Balučistanu", istakao je.
Grad pod opsadom: Između militanata i vojske
CPEC je dodatno rasplamsao višedecenijsku pobunu u Balučistanu, bogatom resursima i strateški važnom regionu. Separatističke grupe, koje tvrde da država eksploatiše resurse na štetu lokalnog stanovništva, bore se za nezavisnost, često napadajući i pakistanske vojnike i kineske radnike.
Pakistanska vlada, želeći da zaštiti kineske investicije, značajno je pojačala vojno prisustvo u Gvadaru. Grad je ispresijecan kontrolnim punktovima, bodljikavom žicom, vojnim patrolama i stražarskim kulama. Putevi se često zatvaraju kako bi kineski radnici i pakistanski zvaničnici mogli bezbjedno da prolaze.
Novinare koji posjećuju Gvadar pažljivo prate obavještajne službe, dok je čak i lokalna riblja pijaca proglašena "previše osjetljivom" za medijsko izveštavanje.
Lokalno stanovništvo ne vidi korist od kineskog novca
Iako Gvadar ima svoj šarm, a lokalci su gostoprimljivi, percepcija o njegovoj nesigurnosti utiče na broj posjetilaca. Jedina komercijalna avionska linija povezuje ga sa Karačijem tri puta nedeljno, dok nema direktnih letova ka prestonici Islamabadu ili glavnom gradu provincije Kveta.
Lokalni aktivisti upozoravaju da je u Balučistanu tokom proteklih decenija nestalo na hiljade ljudi - bilo ko ko progovori o eksploataciji ili represiji može biti pritvoren pod sumnjom da je povezan sa pobunjeničkim grupama. Vlada negira optužbe o prisilnim nestancima i torturi.
Hašim kaže da bi želio da CPEC donese nova radna mjesta mladima u regionu, ali do sada se to nije dogodilo.
"Kada neko ima šta da jede, nema razloga da krene pogrešnim putem," kaže on.
Podaci Pakistanskog instituta za konfliktne i bezbjednosne studije pokazuju da se nasilje u Balučistanu smanjilo nakon velike vojne akcije 2014, ali da su napadi ponovo porasli nakon 2021, naročito nakon što su pakistanski talibani raskinuli primirje sa vladom krajem 2022.
Aerodrom bez radnika iz Gvadara
Bezbjednosni razlozi su odložili otvaranje međunarodnog aerodroma, jer su planinske oblasti oko njega prepoznate kao potencijalne tačke za napade. Umjesto svečane ceremonije, pakistanski premijer Šahbaz Šarif i njegov kineski kolega Li Ćijang organizovali su virtuelno otvaranje. Prvi let s aerodroma bio je zatvoren za medije i javnost.
Abdul Gafor Hot, predstavnik partije Balučistan Avami, tvrdi da niko iz Gvadara nije zaposlen na aerodromu, čak ni kao čuvar.
"Zaboravite druge poslove - koliko je uopšte Baluča zaposleno u ovoj luci, koja je ključni dio CPEC-a?", pita on.
U decembru je Hot organizovao 47-dnevne proteste zbog loših uslova života u Gvadaru, koje su vlasti prekinule obećanjima o poboljšanju snabdijevanja vodom i strujom. Do sada, međutim, nije bilo nikakvog napretka.
Stručnjaci poput Azima Kalida upozoravaju da bez uključivanja lokalnog stanovništva, kineski projekti neće donijeti stvarne koristi regiji.
"Pakistanska vlada ne želi da da ništa Balučima, a Baluči ne žele da uzmu ništa od vlade," zaključuje on.
(MONDO/CNN)