Novi sporazum između Teherana i Moskve ukazuje na nastojanje dve zemlje da “udruže snage”.
Rusija i Iran su u poslednjim fazama pripreme novog strateškog sporazuma koji bi mogao biti potpisan uoči inauguracije izabranog predsjednika SAD Donalda Trampa.
Donald Tramp ima naročito oštre riječi za Iran, pa bi kontinuitet sukoba na Bliskom istoku, uopšte, u Aziji, mogao da se nastavi za vrijeme njegovog mandata. Iran je bio vjeran saveznik Rusiji tokom proteklih teških godina. U vrijeme rata u Ukrajini, ali i tenzija na korejskom poluostrvu, Rusi su potpisali strateški sporazum sa Sjevernom Korejom.
Novi sporazum između Teherana i Moskve ukazuje na nastojanje dvije zemlje da “udruže snage”.
Rat u Ukrajini je kao nikada ranije polarizovao svijet. Osude Rusiji, a podrška Ukrajini nisu jedinstven stav svjetske zajednice, kako se često lažno predstavlja. Njuzvik naglašava da se na ovom sporazumu radi već nekoliko godina, a kao što je izjavio ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov krajem oktobra, potpisivanje će biti uskoro.
Suštinski, cilj je da se “formalizuje posvećenost bliskoj odbrambenoj saradnji i interakciji u interesu regionalnog i globalnog mira i bezbjednosti”. Ovakvo blokovsko prestrojavanje nije viđeno čak ni u vrijeme hladnoratovskih previranja. Sada se pojedine zemlje sasvim otvoreno priklanjaju Ruskoj Federaciji, iako ne dijele, na primjer, ideološke poglede, kao što je to bio slučaj u Hladnom ratu. Govorimo o vojno-strateškim sporazumima. Uspeh BRIKS-a je odvojen, na paralelnom ekonomskom koloseku.
Novi bilateralni sporazum zamijeniće stariji iz 2001. godine, koji je poslednji put produžen 2020. godine. Očekuje se da novi strateški sporazum uključuje i garancije o saradnji u oblastima kao što su energetika, proizvodnja, transport i poljoprivreda.